Specjalizacje, Kategorie, Działy

Cukrzyca zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową?

Udostępnij:
Wyniki najnowszego badania wykazują wyraźne zwiększenie ryzyka rozpoznania choroby nowotworowej w czasie 10 lat poprzedzających rozpoznanie cukrzycy typu 2 oraz trzy miesiące po rozpoznaniu. Wyniki badania opublikowano na stronie internetowej Cancer.
Jak podkreślają badacze związek ten może być wynikiem wzmożonej opieki lekarskiej i zwiększonej ilość badan diagnostycznych u chorych na cukrzycę, ale konieczne są dalsze badania potwierdzające konieczność badań przesiewowych w kierunku chorób nowotworowych u chorych z ryzykiem zachorowania na cukrzycę oraz u chorych na cukrzycę.

Przytaczane dane pochodzą z retrospektywnego, populacyjnego badania obejmującego ponad milion dorosłych mieszkających w Kanadzie. Dane pochodzą z administracyjnej bazy danych i obejmują informacje dotyczące chorych z nowo zdiagnozowaną cukrzycą w okresie od kwietnia 1997 do marca 2007, które następnie porównano do danych pacjentów bez rozpoznania cukrzycy. Zachorowania na chorobę nowotworową podzielono na trzy okresy: w ciągu 10 lat poprzedzających rozpoznanie cukrzycy, w ciągu 3 miesięcy po rozpoznaniu cukrzycy oraz od 3 miesięcy do 10 lat po rozpoznaniu cukrzycy. Wykazano, że chorzy z rozpoznaniem cukrzycy mają istotnie wyższe ryzyko rozpoznania choroby nowotworowej w ciągu 10 lat poprzedzających rozpoznanie cukrzycy w porównaniu do chorych bez cukrzycy (HR 1,23; 95% CI 1,19-1,27). Co ciekawe dotyczyło to wszystkich nowotworów złośliwych za wyjątkiem raka jajnika oraz szyjki macicy.

Wyniki tego badania są zgodne z wynikami innych badań wykazujących istotnie większy odsetek zachorowań na raka piersi czy raka jelita grubego u chorych, u których po rozpoznaniu nowotworu zdiagnozowano również cukrzycę. Może to wynikać ze wspólnych czynników ryzyka zachorowania zarówno na nowotwór jak i na cukrzycę, z insulinooporności oraz hiperinsulinemii. W czasie trzech miesięcy od rozpoznania cukrzycy liczba zachorowań na chorobę nowotworową wyniosła 19,3/1000 osób w porównaniu do 10,6/1000 osób w przypadku pacjentów bez cukrzycy. Odsetek rozpoznań choroby nowotworowej był o 62% wyższy u chorych z rozpoznaną cukrzycą typu 2 (HR 1,62, 95% CI 1,52-1,74). Nie wykazano natomiast zwiększonego ryzyka rozpoznania choroby nowotworowej od 3 miesiąca do 10 lat po rozpoznaniu cukrzycy.

Zjawisko to jest częściowo wytłumaczalne przez wzmożony nadzór medyczny i większą liczbę badań diagnostycznych u chorych na cukrzycę. Przytaczane badanie wykazało ponadto, że chorzy na cukrzycę mają zwiększone ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową, nawet przed rozpoznaniem cukrzycy. Wyniki tego badania mogą przekładać się na zalecenia dotyczące poradnictwa dla chorych dotyczących zachorowania na nowotwory.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.