ONKOLOGIA
Leczenie bólu
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Interakcje lekowe w terapii bólu

Udostępnij:
Ból jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłoszeń po poradę lekarską. Chorzy z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi często skarżą się na współistniejące objawy, takie jak depresja czy niepokój, wobec czego leczeni są często więcej niż jednym lekiem. Każdy dodatkowy lek zwiększa jednak prawdopodobieństwo występowania interakcji między nimi
W lutym 2015 roku dokonano przeglądu systematycznego internetu i dostępnego piśmiennictwa. Dodatkowo też dokonano przeglądu charakterystyk produktu leczniczego poszczególnych leków oraz ich skojarzeń, a także materiałów umieszczonych w internecie na podstawie przeglądu bazy Pubmed i przy użyciu przeglądarki google.com.

W przeglądzie wyszczególniono interakcje farmaceutyczne, farmakodynamiczne i farmakokinetyczne. Interakcje farmaceutyczne wywołane są niezgodnościami chemicznymi, fizycznymi lub fizykochemicznymi stosowanych leków lub adjuwantów. Mogą one pojawić się zarówno poza organizmem, jak i w trakcie podawania leków tą samą drogą. Przykładem interakcji farmakodynamicznej w leczeniu bólu jest addytywny efekt sedacyjny opioidów i benzodiazepin podawanych równocześnie. Interakcje farmakokinetyczne pojawiają się z kolei w procesie wchłaniania, dystrybucji, metabolizmu i wydalania leków.

Wielu interakcji lekowych można by uniknąć poprzez ścisłą i stałą ocenę efektów farmakoterapii oraz przez wprowadzanie odpowiednich adaptacji w koniecznych przypadkach. W tym celu konieczna jest jednak wiedza dotycząca podstawowych mechanizmów farmakologicznych oraz właściwości stosowanych obecnie leków w terapii bólu.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.