ONKOLOGIA
Ginekologia onkologiczna
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Leczenie chirurgiczne najskuteczniejsze u chorych na raka jajnika w stopniu zaawansowania IIIC

Udostępnij:
Według nowego badania obserwacyjnego w ciągu ostatnich 10 lat znacznie wzrosła ilość chemioterapii neoadjuwantowej u chorych na zaawansowanego raka jajnika. Zastosowanie tej chemioterapii wiąże się jednak z gorszymi wynikami w zakresie przeżycia całkowitego (ang. overall survival, OS) w porównaniu do pierwotnej operacji cytoredukcyjnej u chorych w stopniu zaawansowania IIIC. Nie dotyczy to jednak chorych w IV stopniu zaawansowania.
Badania kliniczne z 2010 roku nie wykazały mniejszej skuteczności chemioterapii przedoperacyjnej w porównaniu do pierwotnej operacji cytoredukcyjnej w zakresie czasu przeżycia całkowitego i czasu przeżycia wolnego od progresji choroby (ang. progression free survival, PFS). Inne nowsze badanie potwierdziło te doniesienia u chorych na zaawansowanego raka jajnika. Oba badania zostały skrytykowane, ponieważ mediana OS, średni czas odpowiedzi oraz wskaźniki optymalnej cytoredukcji były zdecydowanie niższe niż oczekiwano.
Do nowego badania klinicznego włączono 1538 chorych na raka jajnika w stopniu zaawansowania IIIC-IV leczonych w 6 ośrodkach National Cancer Institute w latach 2003-2012. Chore porównano z kohortą 594 kobiet, a wyniki badania opublikowano na stronie internetowej Journal of Clinical Oncology.
Zastosowanie chemioterapii neoadjuwantowej wzrosło z 16% w latach 2003-2010 do 34% w latach 2011-2012, szczególnie u kobiet w stopniu zaawansowania IIIC (p dla trendu < 0,001). Natomiast u chorych na raka jajnika w stopniu IV odsetki te wynosiły od 41%-62% (p dla trendu < 0,001).

Jak wykazała analiza, chore w stopniu zaawansowania IIIC otrzymujące chemioterapię przedoperacyjną miały krótszy czas przeżycia całkowitego niż chore, u których wykonano pierwotną operację cytoredukcyjną. Mediana OS wynosiła dla tych chorych odpowiednio 33 miesiące i 43 miesiące (HR 1,4; 95% CI 1,11-1,77). Różnica nie osiągnęła istotności statystycznej. Wśród chorych w IV stopniu zaawansowania wartości te wyniosły odpowiednio 31 miesięcy i 36 miesięcy (HR 1,16; 95% CI 0,89-1,52).
Ograniczeniami tego badania był jego obserwacyjny charakter i należy brać pod uwagę wszelkie możliwe błędy systematyczne z tego wynikające. Ponadto wyników badania nie wolno uogólniać, ponieważ wyniki leczenia w zakresie przeżycia w ośrodkach akademickich mogą być lepsze niż w innych ośrodkach.
Podsumowując badacze stwierdzili, że dokładnie wyselekcjonowane chore na raka jajnika w stopniu zaawansowania IIIC pierwotny zabieg cytoredukcyjny może przynieść korzyści w zakresie przeżycia, wiążąc się jednocześnie z niewielkim wskaźnikiem śmiertelności okołooperacyjnej. Dla chorych w IV stopniu zaawansowania badanie potwierdziło, że chemioterapia przedoperacyjna nie daje gorszych wyników w zakresie przeżycia niż pierwotny zabieg cytoredukcyjny.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.