ONKOLOGIA
Gruczoły wydzielania wewnętrznego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nigdy nie należy odbierać pacjentom nadziei

Udostępnij:
„Podczas 40 lat pracy w Centrum Onkologii, rak trzustki to chyba jedyny nowotwór, w leczeniu którego tak niewiele się zmieniło. I choć dostępność skutecznych metod leczenia jest niewielka, to nigdy nie należy odbierać pacjentom nadziei” – mówił dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Układu Chłonnego Centrum Onkologii w Warszawie podczas konferencji „Jak żyć z rakiem trzustki”.
Mówiąc o epidemiologii poinformował, że najczęstszą postacią raka trzustki jest gruczolakorak przewodowy trzustki, to 90 proc. wszystkich rozpoznanych przypadków tego nowotworu. Wspomniał, że dokładna przyczyna raka trzustki jest nieznana. Niemniej jego występowanie wiąże się z kilkoma czynnikami m.in. paleniem tytoniu, otyłością, czynnikami związanymi z dietą, niektórymi chorobami genetycznymi, jak dziedziczne zapalenie trzustki, zapaleniem trzustki oraz cukrzycą. Akcentował, że dostępność skutecznych metod leczenia poprawiających przeżywalność jest niewielka. Dlatego tak potrzebne są nowe opcje terapeutyczne. Rak trzustki nie musi być nieodwołanym wyrokiem.
– W przypadku raka trzustki chciałoby się znacznie więcej, patrząc na dokonania dotyczące diagnozy i leczenia innych nowotworów, które kiedyś także były trudno uleczalne. Głównym problemem jest skryty przebieg tej choroby w początkowych fazach, kiedy występują niespecyficzne objawy. Niemniej cały czas patrzymy z nadzieją, ponieważ w tej chwili jest ponad 200 nowych cząstek z grupy leków ukierunkowanych na cele molekularne, co stwarza światełko w tunelu. Mimo, iż nie są to jeszcze rewelacyjne wyniki, to pokazują, że idziemy w dobrym kierunku, że średni okres przeżycia jest wydłużany dzięki nowym lekom. Mamy świadomość, że jeszcze daleko od tego, co chcielibyśmy uzyskać – mówił i dodał: – Nawet, jeśli tego nowotworu nie da się wyleczyć, to trzeba szukać rozwiązań, by przynajmniej można było charakteryzować tę chorobę, jako chorobę przewlekłą.
Ekspert podkreślał jak ważny jest równy dostęp do specjalistycznego leczenia w ośrodkach o odpowiednim stopniu referencyjności, z udziałem wielospecjalistycznego zespołu, który wspólnie podejmuje decyzje diagnostyczno-terapeutyczne. Choć przyznał, że średnia oczekiwana długość życia po rozpoznaniu przerzutowego lub zaawansowanego raka trzustki wynosi sześć miesięcy, to nigdy nie należy odbierać pacjentom nadziei. „Każdą prawdę można tak podać, by nie odbierać nadziei” – akcentował.
Odniósł się także do pakietu kolejkowo-onkologicznego. – Jesteśmy zniesmaczeni sposobem wprowadzenia tej ustawy. Jednocześnie ma ona wielki potencjał pomocy wszystkim ludziom, ponieważ co czwarty Polak zachoruje, a co piąty umiera z powodu choroby nowotworowej, choć nie musi – mówił i dodał: – Jeżeli ustawa wejdzie w życie, to trzeba pamiętać o tym, że jest to proces czasowy. Nie da się jej wprowadzić z dnia na dzień. Ważnym jest wykorzystanie potencjału tej ustawy dla społeczeństwa oraz umiejętne jej wdrożenie.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.