ONKOLOGIA
Hematologia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Oczekiwana zmiana na listach refundacyjnych

Udostępnij:
Chorzy na chłoniaki złośliwe i hematolodzy doczekali się refundacji Adcetrisu. To pierwsza refundowana innowacyjna cząsteczka od wielu miesięcy i szansa na dłuższe życie pacjentów dotkniętych chłoniakiem Hodgkina i chłoniakiem anaplastycznym.
Od maja na podstawie decyzji ministra zdrowia Adcetris (brentuksymab vedotin) będzie dostępny w ramach programu lekowego „Leczenie opornych i nawrotowych postaci chłoniaków CD 30+ (C81 Choroba Hodgkina; C 84.5 Inne i nieokreślone chłoniaki T)”.

– Refundacja Adcetrisu to bardzo dobra wiadomość dla pacjentów i lekarzy, choć nie ukrywam, że na pozytywną decyzję ministerstwa musieliśmy trochę poczekać – powiedział prof. Jan Maciej Zaucha z Gdyńskiego Centrum Onkologii Szpitala Morskiego w Gdyni, wiceprezes Polskiej Grupy Badawczej Chłoniaków.

Kogo obejmie program lekowy? Adcetris jest stosowany w leczeniu dwóch typów nowotworów układu chłonnego:
– chłoniaka Hodgkina (HL) - w przypadku nawrotu choroby po autotransplantacji komórek macierzystych szpiku (ASCT) lub po co najmniej dwóch wcześniejszych terapiach, jeżeli autotransplantacja lub wielolekowa chemioterapia nie stanowią opcji leczenia
– uogólnionego chłoniaka anaplastycznego z dużych komórek (sALCL) - w wypadku oporności lub nawrotu choroby.

Zgodnie z treścią programu lekowego zaakceptowanego przez ministra zdrowia, do leczenia brentuksymabem vedotin zakwalifikują się pacjenci, którzy będą spełniali ściśle określone
w obwieszczeniu kryteria. Pierwsza grupa to chorzy z oporną lub nawrotową postacią chłoniaka Hodgkina po autologicznym przeszczepieniu komórek macierzystych szpiku (ASCT) lub po co najmniej dwóch wcześniejszych terapiach (m.in. wielolekowej chemioterapii), które nie przyniosły pozytywnych efektów leczenia.
Drugą grupę kwalifikującą się do leczenia Adcetrisem będą stanowili chorzy z oporną
lub nawrotową postacią uogólnionego chłoniaka anaplastycznego z dużych komórek (sALCL). Pacjenci włączeni do terapii w ramach programu lekowego będą mogli otrzymać do 16 cykli leczenia rocznie.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.