Specjalizacje, Kategorie, Działy

Operacja cytoredukcyjna poprawia wyniki leczenia chorych na przerzutowego raka nerki

Udostępnij:
Jak wykazało nowe badanie kliniczne, którego wyniki opublikowano w Journal of Clinical Oncology, nefrektomia cytoredukcyjna wraz z systemowym leczeniem celowanym wykazują większą skuteczność w zakresie przeżycia w porównaniu do samego leczenia systemowego u chorych na przerzutowego raka nerki.
Celem badania była ocena skuteczności skojarzenia cytoredukcyjnej nefrektomii z leczeniem celowanym chorych włączonych do rejestru National Cancer Data Base (NCDB). W latach 2006-2013 łącznie 15390 chorych poddano leczeniu celowanemu, z czego 5374 (35%) poddano również nefrektomii cytoredukcyjnej.

Wskaźnik zastosowania nefrektomii cytoredukcyjnych podczas trwania badania był stały, z szacunkowym rocznym odsetkiem zmian wynoszącym jedynie +1,01% (p=0,39). Biorąc pod uwagę charakterystykę początkową, chorzy poddani cytoredukcyjnej nefrektomii różnili się znacznie wiekiem oraz ilością chorych współistniejących w porównaniu do chorych leczonych jedynie systemowo. W analizie regresji wieloczynnikowej wykazano, że liczba czynników była wyraźnie związana z kwalifikacją chorych do zabiegu nefrektomii. Wraz ze zwiększaniem się wieku chorych istotnie malał wskaźnik wykonywanych nefrektomii, podobnie jak u chorych ze wskaźnikiem chorób współistniejących (Charlson Comorbidity Index) wynoszącym przynajmniej 2 w porównaniu do chorych, u których wskaźnik ten wynosił 0 (OR 0,74, p < 0,001).

Średni czas do zgonu u chorych poddanych zabiegowi cytoredukcyjnej nefrektomii wynosił 32,5 miesiąca w porównaniu do 14,9 miesiąca u chorych, u których stosowano jedynie leczenie systemowe. Po skorygowaniu o różne zmienne, u chorych poddanych nefrektomii wykazano niższe ryzyko zgonu (HR 0,49, 95% CI 0,46-0,52; p < 0,001). Przeżycie było dłuższe u chorych, u których po celowanym leczeniu systemowym przeprowadzono chirurgiczny zabieg cytoredukcyjny w porównaniu do chorych, u których przeprowadzono zabieg, a następnie zastosowano leczenie systemowe.

Jak podają autorzy, przedstawione badanie jest największym badaniem wykazującym korzyści w zakresie przeżycia całkowitego u chorych na przerzutowego raka nerki poddanych nefrektomii cytoredukcyjnej. Kluczowa jest jednak kwalifikacja odpowiednich chorych do leczenia chirurgicznego.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.