Specjalizacje, Kategorie, Działy

Otwock: wstrzymanie przyjęć nowych pacjentów chorych na nowotwory

Udostępnij:
Międzynarodowe Centrum Onkologii Affidea w Otwocku, które od dwóch lat z własnych funduszy pokrywa koszty radioterapii chorych onkologicznie, od 1 sierpnia br. zmuszone będzie wstrzymać przyjęcia nowych pacjentów. Narodowy Fundusz Zdrowia pomimo znacznych udokumentowanych ograniczeń w dostępie do zabiegów z zakresu radioterapii na terenie województwa mazowieckiego odmawia zakontraktowania tych usług dla pacjentów.
Wstrzymanie przyjęć pacjentów do ośrodka w Otwocku oznacza, że około dwa tysiące pacjentów onkologicznych rocznie straci dostęp do leczenia za pomocą radioterapii, które odbywać się będzie w dwóch ośrodkach na Mazowszu. Chorzy, którzy aktualnie leczą się w placówce w Otwocku będą mogli dokończyć rozpoczętą terapię.

Pacjenci onkologiczni leczący się w Międzynarodowym Centrum Onkologii Affidea w Otwocku stanowią 20 proc. wszystkich pacjentów leczonych na Mazowszu. Co 5-ty chory z nowotworem z tego regionu obecnie trafia na leczenie radioterapeutyczne do ośrodka radioterapii w Otwocku. Chorzy na nowotwory od pierwszych dni działania ośrodka, tj. od kwietnia 2013 r. masowo zgłaszali się do niego z prośbą o pomoc. Mimo braku kontraktu z NFZ poddawani byli bezpłatnemu leczeniu, ponieważ w przeciwnym razie musieliby tygodniami, a niektórzy nawet miesiącami, czekać na rozpoczęcie terapii w innych placówkach medycznych, a chodzi o zabiegi ratujące życie.

– Nasz ośrodek przyjmował pacjentów dotkniętych chorobą nowotworową nieomal z dnia na dzień, dzięki czemu od razu mogli oni rozpocząć leczenie. Czas jest kluczowym czynnikiem w leczeniu nowotworów. Szybka terapia to realna szansa nie tylko na zahamowanie choroby nowotworowej, ale również na jej całkowite wyleczenie. Między innymi właśnie z powodu utrudnień w dostępie do nowoczesnych terapii prawie 50 proc. pacjentów onkologicznych niepotrzebnie kwalifikowanych jest do leczenia paliatywnego, co odbiera im szanse na wyleczenie. Przez dwa lata skutecznie udawało nam się z tym walczyć. – tłumaczy dr Andrzej Radkowski, kierownik ośrodka Affidea w Otwocku.

Ze względu na brak kontraktu z NFZ placówka od 1 sierpnia br. zmuszona będzie wstrzymać przyjęcia nowych pacjentów.

– W czasie dwóch lat działalności naszej placówki w Otwocku, kredytowaliśmy budżet NFZ na kwotę ponad 20 mln złotych, oferując bezpłatne zabiegi radioterapii pacjentom onkologicznym, którzy nie mogli czekać w kolejkach na leczenie. Obecnie zmuszeni jesteśmy wstrzymać przyjęcia nowych chorych, ale wciąż mamy nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia i NFZ pochylą się nad losem kilku tysięcy chorych, których nie będą w stanie przyjąć na leczenie dwa już przepełnione ośrodki radioterapii w naszym województwie – mówi Jarosław Furdal, prezes zarządu Affidea.

Z opublikowanego niedawno raportu „Stan dostępności do leczniczych świadczeń onkologicznych w Polsce – analiza i rekomendacje” Polskiego Towarzystwa Onkologicznego wynika, że największe „białe plamy” w dostępie do leczenia pacjentów nowotworowych w Polsce występują właśnie w radioterapii, a jednym z województw, których najbardziej dotyczy ten problem jest Mazowieckie.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.