Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rola aktywności fizycznej w utrzymaniu zdrowia po amputacji piersi - Studia Medyczne

Udostępnij:
Leczenie raka piersi wymaga zastosowania intensywnych metod. Leczenie operacyjne, radioterapia, chemioterapia, hormonoterapia zwiększają szanse wyleczenia, ale także potęgują skutki uboczne. Jeszcze do niedawna wysiłek fizyczny był przeciwwskazany po leczeniu nowotworów złośliwych. Obecnie zwiększa się liczba badań, które potwierdzają korzystny wpływ aktywności fizycznej na stan fizyczny i psychiczny osób po leczeniu nowotworów złośliwych.
W pracy zamieszczonej w Studiach Medycznych 2/2015 przedstawiono wybrane badania ukazujące wpływ aktywności fizycznej na sprawność kobiet leczonych z powodu raka piersi. Autorzy zwracają uwagę na trudności związane z porównywaniem wyników aktywności fizycznej ze względu na stosowanie odmiennych kwestionariuszy i różnych metod. Przedstawione zostały również zalecenia dotyczące form ćwiczeń wskazanych dla pacjentów onkologicznych, a także sytuacje wymagające ograniczenia bądź będące przeciwwskazaniem do podejmowania aktywności fizycznej.

Zapraszamy do lektury artykułu TUTAJ.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.