ONKOLOGIA
Hematologia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Skojarzenie ewerolimusu z R-CHOP skuteczne w DLBCL

Udostępnij:
Według pilotażowego badania klinicznego, którego wyniki opublikowano w The Lancet Haematology, leczenie celowane ewerolimusem może być bezpiecznie kojarzone z chemioterapią według schematu R-CHOP (rituksymab, cyklofosfamid, winkrystyna, prednizon) i poprawić wyniki u nieleczonych chorych na rozlanego chłoniaka z dużych komórek B (ang. diffuse large B-cell lymphoma, DLBCL).
Wykazano, że ewerolimus w skojarzeniu ze schematem R-CHOP jest dobrze tolerowany, nie odnotowano żadnych toksyczności ograniczających dawkę podczas zaplanowanej eskalacji dawki. Badanie wykazało odsetek odpowiedzi całkowitych wynoszący 96%, a u wszystkich chorych wykazano również całkowitą metaboliczną odpowiedź na leczenie. Badanie wykazało, że leki celowane na szlak Pl3K-mTOR mogą przynieść dodatkowe korzyści chorym na DLBCL w skojarzeniu ze standardową chemioterapią według schematu R-CHOP.
DLBCL jest najczęściej występującym chłoniakiem nieziarniczym, a standardem leczenia w tym nowotworze jest 6 cykli chemioterapii według schematu R-CHOP co 21 dni. Według autorów badania terapia wiąże się z odsetkiem wyleczeń sięgającym 60%. Ponadto twierdza oni, że szlak sygnałowy mTOR odgrywa duże znaczenie w patogenezie DLBCL, a monoterapia ewerolimusem jest skuteczna u chorych na nawrotowego DLBCL.
Badacze z kliniki Mayo przeprowadzili badanie kliniczne 1. fazy , do którego włączyli 24 chorych na wcześniej nie leczonego DLBCL. Chorzy otrzymywali ewerolimus przez 14 dni w skojarzeniu z chemioterapią według schematu R-CHOP-21. Nie wykazano progresji choroby u chorych uczestniczących w badaniu klinicznym, u wszystkich chorych czas wolny od zdarzeń wynosił przynajmniej 12 miesięcy. Leczenie było dobrze tolerowane, a najczęstszymi działaniami niepożądanymi były zdarzenia hematologiczne. Neutropenię 4. stopnia odnotowano u 75% chorych, a gorączkę neutropeniczną 3. stopnia u 21% chorych.
W badaniu oceniano dwa schematy leczenia: ewerolimus podawany w dniach 1-10 cyklu R-CHOP, w drugim w dniach 1-14. Chorych leczono od 21 marca 2012 do 15 września 2014, a mediana czasu obserwacji wynosiła 21,5 miesiąca.
Badacze podkreślają, że zachęcające wyniki leczenia oraz profil toksyczności ewerolimusu oraz jego dostępność sprawiają, że jest on potencjalną opcją dla dużej grupy chorych na DLBCL.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.