Specjalizacje, Kategorie, Działy
Fot. Arch./ dco.com.pl

W DCO brachyterapią 3D w nowotwory

Udostępnij:
W Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu uruchomiono nową pracownię brachyterapii. Działa w Zakładzie Radioterapii i leczy pacjentów z nowotworami prostaty, piersi, oskrzeli, płuc, przełyku i skóry, a wkrótce również kobiecych dróg rodnych.
Brachyterapia jest metodą radioterapii. Polega na użyciu promieniowania o wysokiej energii do zniszczenia komórek rakowych, w której implant radioaktywny znajduje się w pobliżu lub w samym guzie nowotworowym.

Taka metoda – brachyterapia 3D – pozwala oszczędzić zdrowe tkanki i umożliwia lepszą kontrolę nad tym, jak rozkłada się promieniowanie w ciele pacjenta. Leczenie odbywa się pod stałym monitorowaniem obrazowym – tomografia i USG.W nowej technice – HDR implant jest wprowadzany do obszaru leczonego na krótki czas przez przewody, które są zakładane pacjentowi na sali zabiegowej. Leczenie odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub zewnątrzoponowym w zależności od rodzaju zabiegu i rodzaju nowotworu.

– Brachyterapia jest korzystna, bo jest bezpieczna, wygodna, a w niektórych przypadkach może zastąpić operację – mówi dr hab. Adam Maciejczyk, radioterapeuta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii.
– Uruchomiliśmy nową pracownię, ponieważ chcieliśmy zapewnić naszym pacjentom kompleksowe leczenie raka prostaty, choć oczywiście leczymy tą metodą także inne nowotwory.

To pierwsza i jedyna jak do tej pory pracownia we Wrocławiu, w której stosowana jest brachyterapia 3D. W pracowni pacjentem zajmuje się zespół specjalistów – lekarze radioterapeuci, fizycy, technicy i pielęgniarki. Jej koszt to około 3,5 mln zł.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.