Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zwiększona ilość TIL u chorych na HER2-dodatniego raka piersi wiąże się z poprawą wyników leczenia

Udostępnij:
Wyniki najnowszego badania wskazują, że zwiększona ilość limfocytów naciekających guz (tumor-infiltrating lymphocyte, TIL) wiąże sie z poprawą wyników leczenia chorych na zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi, otrzymujących pertuzumab lub placebo w skojarzeniu z trastuzumabem i docetakselem. Wyniki badania opublikowano na stronie internetowej Lancet Oncology.
Jak podkreślili autorzy, wyniki wielu wcześniejszych badan wskazywały juz na związek pomiędzy liczbą TIL a wynikami leczenia w tej grupie chorych.

W badaniu analizowane 678 chore spośród 808 uczestniczących w badaniu CLEOPATRA, w którym porównano pertuzumab z placebo w skojarzeniu z trastuzumabem i docetakselem u chorych na miejscowo nawrotowego, nieoperacyjnego lub przerzutowego HER2-dodatniego raka piersi. Oceniano liczbę TIL, którą korelowano z przeżyciem całkowitym.

Średni odsetek TIL wyniósł 21,07%, a mediana 10%. W analizie jednoczynnikowej współczynnik ryzyka (hazard ratio, HR) dla przeżycia wolnego od progresji choroby (progression-free survival, PFS) dla inkrementalnego zwiększenia odsetka TIL o każde 10% wyniósł 0,97 (95% CI, 0,93–1,11; p=0,15). Wykazano statystycznie istotna zależność, jednak dla przeżycia całkowitego HR wyniósł 0,93 (95% CI, 0,89–0,98; p=0,011).

Wyniki analizy wieloczynnikowej były podobne, HR dla PFS związanego z inkrementalnym zwiększeniem odsetka TIL o każde 10% wyniósł 0,95 (95% CI, 0,90–1,00; p=0,063); dla przeżycia całkowitego HR wyniósł 0,89 (95% CI, 0,83–0,96; p=0,0014).

Skuteczność terapeutyczna pertuzumabu nie różniła się statystycznie istotnie w zakresie wartości TIL i jej wpływu na PFS lub przeżycie całkowite. Odsetek przeżycia całkowitego po 3 latach wyniósł 50% w grupie otrzymującej placebo, z odsetkiem TIL wynoszącym 20% lub mniej, w porównaniu z 55% u chorych z odsetkiem TIL powyżej 20%. W grupie leczonej pertuzumabem odsetki te wyniosły odpowiednio 64% i 78%.
Autorzy odnotowali mniejsze odsetki TIL w próbkach pobranych z miejsc przerzutów nowotworów niż w próbkach z odpowiadających guzów pierwotnych, niemniej jednak zbyt mała liczebność badanych próbek uniemożliwiła analizę statystyczną.

W opinii autorów uzyskane wyniki sugerują, że pozytywny efekt prognostyczny immunologicznej odpowiedzi przeciwko komórkom guza utrzymuje się w zaawansowanych stadiach nowotworu, a także, że odsetek TIL może być istotnym czynnikiem stratyfikacyjnym w przyszłych badaniach klinicznych.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.