Specjalizacje, Kategorie, Działy

Diabetycy piszą list do Radziwiłła

Udostępnij:
– Stoimy na stanowisku, że opieka diabetologiczna osób z cukrzycą typu 2 wymaga natychmiastowych zmian, ponieważ każdego dnia pacjenci umierają z powodu dramatycznych powikłań – można przeczytać w liście otwartym pacjentów chorych na cukrzycę do ministra zdrowia.
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej oraz Fundacja Wstańmy Razem, Aktywna Rehabilitacja w imieniu pacjentów z cukrzycą w całej Polsce zwracają się do ministra Radziwiłła z apelem o udostępnienie sprawdzonych i z powodzeniem stosowanych na całym świecie terapii GLP-1 dla najbardziej potrzebującej grupy osób z cukrzycą typu 2.

W liście mowa jest m.in. o tym, że trzy miliony osób z cukrzycą w Polsce cierpi z powodu niedostępności nowoczesnych terapii w cukrzycy typu 2.

„Ostatnie 8 lat zaniedbań w zakresie opieki diabetologicznej doprowadziły do sytuacji, w której osoby z cukrzycą tracą wzrok z powodu rozwijającej się retinopatii, stopy z powodu powikłań stopy cukrzycowej i umierają z powodu zawałów i udarów, jako że powikłania sercowo-naczyniowe są najczęstszymi wśród osób z cukrzycą typu 2. Powikłania te są jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. W Polsce każdego roku z powodu cukrzycy oraz chorób układu krążenia – najpoważniejszych powikłań cukrzycy – umiera blisko 70.000 osób” – piszą do ministra organizacje pacjenckie.

Autorzy listu wskazują także, że „olbrzymim problemem są również rosnące koszty społeczne związane z diabetologią – na poziomie co najmniej 7 mld zł rocznie (koszty pośrednie i bezpośrednie), z czego koszty powikłań to aż 3,57 mld zł rocznie. Zdecydowaną większość, bo 78 proc. kosztów powikłań związane jest z powikłaniami sercowo-naczyniowymi”.

Piszą także: „Z radością odebraliśmy dobre zmiany wprowadzane w najnowszej liście leków refundowanych, wraz z którą nastąpiły korzystne zmiany dla pacjentów onkologicznych. Mamy nadzieję, że wkrótce dzięki stosownym decyzjom resortu zdrowia poprawi się również sytuacja pacjentów chorych na cukrzycę. Niestety w chwili obecnej pacjenci diabetologiczni wciąż zmagają się z brakiem dostępu do innowacyjnych leków, które pozwalają skutecznie walczyć z najpoważniejszymi – sercowo-naczyniowymi powikłaniami cukrzycy. Leki ratujące życie są dla nich niedostępne. Skuteczność wspomnianej farmakoterapii została potwierdzona niezależnymi badaniami naukowymi, a leki analogowe z grupy GLP1 są z powodzeniem stosowane w wielu krajach. Niestety pomimo tych zatrważających danych wciąż brakuje w naszym kraju konkretnych, komplementarnych rozwiązań, które odnosiłyby się zarówno do profilaktyki zdrowotnej, jak i do skutecznego sposobu leczenia. Mimo zapowiedzi poprzednich rządów, nadal nie mamy narodowego programu walki z cukrzycą, mimo że wiele krajów Unii Europejskiej dostrzega konieczność tworzenia długotrwałych strategii walki z chorobami przewlekłymi”.

Na zakończenie listu otwartego zwracają się do ministra zdrowia z prośbą o spotkanie, celem „omówienia sytuacji pacjentów chorych na cukrzycę oraz wspólnego zastanowienia się nad rozwiązaniami systemowymi, które mogą nie tylko poprawić komfort życia pacjentów, ale przede wszystkim ratują im życie. Wierzymy, że szczególnie Pan – doświadczony lekarz rodzinny – rozumie potrzeby 3 milionów pacjentów chorych na cukrzycę”.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.