LEKARZ POZ
Choroby układu moczowo-płciowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dieta i kwasowość moczu mogą wpływać na podatność na zakażenia układu moczowego

Udostępnij:
Kwasowość moczu oraz obecność cząsteczek związanych z dietą mogą wpływać na możliwości wzrostu bakterii w układzie moczowym.
Zakażenia układu moczowego należą do najczęstszych, z jakimi spotykamy się w codziennej praktyce. Badania przeprowadzone na University School of Medicine w St. Louis wskazują, że kwasowość moczu oraz obecność cząsteczek związanych z dietą mogą znacząco wpływać na możliwości wzrostu bakterii w układzie moczowym. Pełen opis badań można znaleźć w The Journal of Biological Chemistry.

Do patogenów najczęściej odpowiedzialnych za rozwój ZUM należy E. coli. Do tej pory w ich zwalczaniu podstawą były antybiotyki, jednak rosnąca oporność na nie sprawia, że poszukiwane są alternatywne metody lecznicze. Naukowcy z St. Louis postanowili przeanalizować w jaki sposób organizm naturalnie zwalcza zakażenia bakteryjne. Postanowili oni hodować bakterie E. coli w próbkach moczu od zdrowych ochotników a następnie sprawdzić jakie są różnice w odpowiedzi immunologicznej. Podczas pracy okazało się, że próbki można podzielić na dwie grupy - te, w których doszło do rozwoju bakterii oraz te, gdzie był on zahamowany. W dalszych analizach wykazano, że w tej drugiej grupie próbki moczu zawierały więcej lipokaliny 2 (siderokalina, NGAL), która ma być zaangażowana w odpowiedź immunologiczną organizmu i zaburza metabolizm żelaza u bakterii. Drugim czynnikiem, który znacząco miał wpływać na podatność na zakażenia było pH moczu. Wyniki jednak nieco zaskoczyły naukowców - zamiast ogólnie uważanego za bardziej ochronne, kwaśnego pH, przed zakażeniami w większym stopniu miało chronić pH zbliżone do obojętnego. Ma to mieć związek z wyższą aktywnością lipokaliny 2 w takim pH.

Autorzy pracy zwracają także uwagę, że w moczu znajdują się również związki usuwane z organizmu, które są produkowane przez bakterie w układzie pokarmowym. Związki te mają być związane z przyjmowanym pożywieniem. Tym razem autorzy przyznają jednak, że szeroko stosowana żurawina rzeczywiście może skutecznie działać przeciwko rozwoju zakażeń układu moczowego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.