Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jakie czynniki pozwalają przewidzieć szybki nawrót choroby po usunięciu przerzutów do płuc raka jelita grubego?

Udostępnij:
Tempo wzrostu przerzutów, poziom CEA czy zastosowana chemioterapia – który z tych czynników ma największy wpływ na nawrót choroby nowotworowej?
Celem badania opublikowanego w International Journal of Clinical Oncology była ocena potencjalnych czynników ryzyka wczesnego nawrotu po usunięciu przerzutów do płuc raka jelita grubego oraz wskazanie optymalnej strategii leczenia pacjentów z agresywnymi zmianami przerzutowymi.

W opisywanym badaniu brało udział 70 pacjentów. Chorzy byli poddawani resekcji zmian nowotworowych w płucach a dodatkowo oceniano u nich czas podwojenia objętości guza (TDT, tumor doubling time). Na tej podstawie uczestnicy byli dzieleni na dwie grupy - osoby z szybkim wzrostem guza (TDT ≤ 100 dni) lub z wolnym wzrostem (TDT > 100 dni). W badanej grupie było 47 mężczyzn oraz 23 kobiety a średni wiek wynosił 63 lata. Nawrót choroby onkologicznej wystąpił u 42 chorych po usunięciu przerzutów w płucach, przy średnim okresie follow-up wynoszącym 24 miesiące. Autorzy pracy zauważają, że między osobami z grupy o szybkim wzroście guza a osobami z drugiej grupy występowały duże różnice odnośnie przeżycia wolnego do nawrotu choroby (relapse-free survival, RFS). Dodatkowo analizy nie wykazały, aby poza tempem wzrostu guza czynniki takie jak przedoperacyjna chemioterapia albo poziom antygenu karcynoembrionalnego miały znaczący wpływ na nawroty po metastazektomii. Co więcej, wykazano, że 8 z 9 pacjentów z nawrotem nowotworu w ciągu 12 miesięcy zostało zakalasyfikowanych jako osoby z szybkim wzrostem guza.

Chociaż autorzy pracy zastrzegają, że ich badanie było przeprowadzone na niewielkiej grupie osób, jednocześnie wskazują oni, że szybki wzrost przerzutów płucnych może wiązać się także z szybkim nawrotem choroby onkologicznej po ich usunięciu.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.