REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Co przytyka system opieki specjalistycznej w reumatologii?

Udostępnij:
Dlaczego w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów wczesna diagnostyka jest tak istotna, z czego wynikają opóźnienia diagnostyczne w tej jednostce chorobowej, działaniach profilaktycznych przed rozwojem choroby oraz w jaki sposób lekarze rodzinni mogą wspomóc reumatologów – mówi prof. Brygida Kwiatkowska kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.
Ekspert informowała, iż z badań ostatnich lat wynika, że dla RZS najbardziej istotnym czynnikiem, który decyduje czy pacjent uzyska remisję choroby, czy też nie, jest czas w jakim włączy się leczenie. Przypominała, że zgodnie z zaleceniami m.in. EULAR pacjent powinien dotrzeć do reumatologa w ciągu sześciu tygodni, a do trzech miesięcy powinien mieć włączone leczenie.

Prof. Brygida Kwiatkowska mówiła także o badaniach wykazujących, że profilaktyczne zastosowanie leczenia u chorych z czynnikami ryzyka takimi jak m.in. obecność przeciwciał anty-CCP, obecność dolegliwości bólowych bez obrzęków stawów mogą determinować to, że jeżeli u takich osób włączone zostanie leczenie, to można powstrzymać rozwój RZS. Dlatego tak istotne są działania profilaktyczne przed rozwojem cech tej choroby.

Podpowiadała również, co jej zdaniem należy zrobić, by pacjent szybko trafił do reumatologa, jak w tym mogą pomóc lekarze rodzinni, co przytyka system opieki specjalistycznej w reumatologii oraz w jaki sposób zwiększyć liczbę reumatologów oraz poprawić dostępność do nich.

Rozmowa Kamilli Gębskiej z prof. Brygidą Kwiatkowską poniżej:

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.