Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy zmiany pogodowe rzeczywiście znacząco wpływają na dolegliwości pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów?

Udostępnij:
Wilgotność powietrza zdecydowanie bardziej niż zmiany pogodowe wpływa na dolegliwości pacjentów.
Pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawów często skarżą się na wpływ zmian pogody na odczuwane dolegliwości stawowe. Czy jednak istnieją dane naukowe dotyczące tego problemu? Na stronach Journal of Rheumatology można znaleźć artykuł, którego autorzy chcieli sprawdzić jak pogoda wpływa na ból stawów u starszych pacjentów z chorobą zwyrodnieniową.

Analizowane dane pochodziły z 6 krajów europejskich, w których prowadzono badania w ramach European Project on OsteoArthritis. Kryteria klasyfikacyjne ACR posłużyły do diagnozy choroby zwyrodnieniowej stawów u pacjentów w wieku 65-85 lat. Po podstawowym zebraniu wywiadów od pacjentów, po 6 miesiącach oraz po 12-18 miesiącach dokonywano oceny dolegliwości bólowych przy użyciu specjalnych 2-tygodniowych kalendarzy. Z drugiej zaś strony, dzięki współpracy z lokalnymi stacjami meteorologicznymi pozyskiwano informacje dotyczące pogody – opadów, ciśnienia atmosferycznego, wilgotności powietrza oraz prędkości wiatru.

W badaniu brało udział 180 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych, dłoni i/lub bioder. Po skorygowaniu danych okazało się, że występował istotny związek między wilgotnością powietrza oraz 3-dniową średnią wilgotnością a nasileniem dolegliwości bólowych stawów. Dodatkowo, wykazano związek między średnią temperaturą a bólem odczuwanym przez pacjentów. Efekt zwiększonej wilgotności powietrza był szczególnie widoczny przy niskich temperaturach. Natomiast same zmiany pogody między dwoma kolejnymi dniami nie były istotnie związane z dolegliwościami bólowymi pacjentów.

Autorzy pracy podkreślają, że szybkie zmiany pogodowe nie mają tak dużego wpływu na odczucia pacjentów, jak mogłoby się uważać. Natomiast zmiany w wilgotności powietrza i niższe temperatury mogą sprzyjać nasileniu odczuwanego przez pacjentów bólu.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.