REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Diklofenak w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Udostępnij:
Co mówią dane z metaanalizy o bezpieczeństwie i skuteczności diklofenaku?
W Clinical Rheumatology opublikowano wyniki metaanalizy której przedmiotem była ocena skuteczności i bezpieczeństwa miejscowego stosowania diklofenaku u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów.


Autorzy przeszukiwali bazy Medline, Cohrane Central Register for Controlled Trials oraz EMBASE we wrześniu 2014 w celu wybrania randomizowanych prób klinicznych zajmujących opisanym zagadnieniem. W sumie wyłoniono 9 prac, które zostały włączone do dalszych analiz. Zgodnie z ich wynikami, miejscowo podawany diklofenak ma być lekiem skutecznym nie tylko w zwalczaniu bólu (standard mean differences, standaryzowana średnia różnic SMD=0.40; 95 % confidence interval (CI) 0.19 to 0.62; P=0.0003), ale także w poprawie funkcjonowania pacjentów (SMD=0.23; 95 % CI 0.03 to 0.43; P=0.03).

Jednocześnie autorzy zauważają, że o ile skuteczność w znoszeniu bólu została dosyć mocno potwierdzona, o tyle wpływ stosowania diklofenaku na czynnościową poprawę pozostaje nie w pełni wyjaśniony - w pracy podkreślono, że ten aspekt wymaga dalszych badań. Miejscowo stosowany diklofenak może wiązać się z występowaniem zdarzeń niepożądanych jak wysypki i suchość skóry oraz ból szyi.

Warto jednak pamiętać, że mimo możliwości występowania zdarzeń niepożądanych, nie są one klasyfikowane jako ciężkie.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.