REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Leki biologiczne stosowane w przebiegu RZS a ryzyko rozwoju SCC i BCC

Udostępnij:
Pauline Raaschou i wsp. zaprojektowali badanie mające na celu ocenić, czy osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów leczone przy wykorzystaniu leków anty-TNF-alfa mają – w porównaniu z populacją ogólną – wyższe ryzyko rozwoju raka podstawnokomórkowego skóry oraz raka kolczystokomórkowego skóry. Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma The British Medical Journal.
Badaniem objęto grupę 46 409 pacjentów z rozpoznanym reumatoidalnym zapaleniem stawów, którzy nie stosowali leków biologicznych, 12 558 osób z RZS leczonym przy wykorzystaniu leków anty-TNF-alfa oraz osoby z populacji ogólnej, stanowiące grupę kontrolną.
Przeprowadzona analiza statystyczna wykazała nieznacznie podwyższone ryzyko rozwoju raka podstawnokomórkowego wśród osób z RZS, które nie stosowały leków biologicznych w porównaniu z populacją ogólną (HR, 1.22, 95% CI 1.07 - 1.41 ) oraz wśród osób stosujących leki anty-TNF-alfa, w porównaniu z osobami chorymi na RZS, które leków biologicznych nie stosowały (HR 1.14; 0.98 - 1.33).
W przypadku raka kolczystokomórkowego skóry, również wykazano podwyższone ryzyko jego rozwoju wśród osób z RZS, które nie stosowały leków biologicznych, w porównaniu z populacją ogólną (HR, 1.88; 1.74 - 2.03) oraz wśród osób leczonych przy wykorzystaniu leków anty-TNF-alfa, w porównaniu z chorymi na RZS, które nie stosowały dotychczas leków biologicznych (HR, 1.30; 1.10 - 1.55).
Reasumując, autorzy badania wykazali nieznaczny do umiarkowanego wzrost ryzyka rozwoju SCC oraz BCC wśród osób chorujących na RZS, przy dodatkowym wzroście tego ryzyka w przypadku stosowania leków anty-TNF-alfa, głównie dla SCC.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.