Specjalizacje, Kategorie, Działy

RTG wystarczające do diagnozy przyczyny bólu kolan

Udostępnij:
Drogie i czasochłonne badanie rezonansu magnetycznego MRi jest często niepotrzebne do diagnozy przyczyny bólu kolan u pacjentów w wieku 40 lat I więcej, wynika z ostatniego badania ortopedycznego. Wystarczającą metodą jest zdjęcie RTG.
Jak podaje Medscape, zwykła radiografia wystarczająco diagnozuje chorobę zwyrodnieniową i tym samym pomaga uniknąć drogiego MRi – stwierdzają ortopedzi, dodając, że edukacja lekarzy i pacjentów na temat ograniczonych wskazań do badania MRi może pomóc w zmniejszeniu nadmiernego wykorzystania zaawansowanego obrazowania.

Na ból kolan narzeka wielu pacjentów w wieku dojrzałym i wskazującym na starzenie się i wielu lekarzy zaleca MRi, aby pomóc sobie w diagnozie przyczyny. Jednakże MRI nie dość, że kosztuje 12 razy więcej niż RTG, to nie dostarcza użytecznych klinicznie informacji. Wnioski te zostały już uwzględnione w badaniach retrospektywnych.

Zdaniem ortopedów, tylko 48 procent pierwotnych badań MRi dostarczyło informacji, która pomogła w opracowaniu rekomendacji dotyczących terapii. MRi było w szczególności niepotrzebne – u 95 procent pacjentów, którzy stracili więcej niż połowę przestrzeni stawowej.

Badacze podkreślają, że pacjenci zawsze powinni być kierowani na RTG uwzględniający wagę i możliwości poruszania się zanim zostanie zlecone MRi.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.