REUMATOLOGIA
Inne układowe choroby tkanki łącznej
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Siarczan chondroityny skutecznie zwalcza objawy gonartrozy

Udostępnij:
Jean-Pierre Pelletier i wsp. zaprojektowali badanie mające na celu porównanie skuteczności celekoksybu oraz siarczanu chondroityny w zwalczaniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Wyniki badania autorzy przedstawili na corocznym spotkaniu American College of Rheumatology w San Francisco.
Ogółem badaniem objęto grupę 194 pacjentów z rozpoznaną chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych. Wszyscy pacjenci zakwalifikowani do badania w chwili jego rozpoczęcia prezentowali 2 lub 3 stopień zaawansowania zmian radiologicznych według skali Kellgrena i Lawrence'a, objawy zapalenia błony maziowej oraz szerokość szczeliny stawowej wynoszącą co najmniej 2 mm. Dodatkowo wszyscy uczestnicy badania zgłaszali występowanie bólu stawów kolanowych w ostatnim miesiącu oraz natężenie bólu według wizualnej skali analogowej wynoszące co najmniej 40 mm w czasie poruszania się.
W sposób randomizowany, pacjentów w stosunku 1:1 przyporządkowano do jednej z dwóch grup. W pierwszej pacjenci otrzymywali siarczan chondroityny w dawce 1200 mg / dziennie (grupa badana), podczas gdy w drugiej pacjentom podawano celekoksyb w dawce 200 mg / dziennie (grupa kontrolna).
Na podstawie przeprowadzonych badań obrazowych po 12 oraz 24 miesiącach wykazano, iż stosowanie siarczanu chondroityny wiązało się z istotnie mniejszą utratą chrząstki stawowej w porównaniu ze stosowaniem celekoksybu. Dodatkowo wykazano, iż stosowanie siarczanu chondroityny wiąże się z podobną redukcją natężenia objawów związanych z ChZS, w porównaniu ze stosowaniem celekoksybu.
Należy jednak zauważyć, że obserwowane korzyści dotyczą wyłącznie siarczanu chondroityny w formie leku, nie należy natomiast ekstrapolować wyników dla powszechnie dostępnych suplementów diety zawierających w swoim składzie siarczan chondroityny.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.