REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wyniki położnicze wśród kobiet stosujących abatacept w ciąży

Udostępnij:
Monica Kumar i wsp. zaprojektowali badanie mające na celu określenie wyników położniczych w przypadku stosowania abataceptu w momencie zapłodnienia przez matkę lub ojca. Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma Seminars in Arthritis & Rheumatism.
Ogółem badaniem objęto 161 ciąż. W 151 przypadkach odnotowano zajście w ciążę w czasie stosowania przez kobiety abataceptu, podczas gdy w 10 przypadkach poczęcie nastąpiło w czasie stosowania abataceptu przez mężczyzn. Spośród 86 żywo urodzonych dzieci przez kobiety stosujące abatacept, u 7 stwierdzono obecność wad wrodzonych takich jak: rozszczep podniebienia/wargi, wady wrodzone aorty, wodogłowie, zwężenie odźwiernika, wady rozwojowe czaszki, ubytek przegrody międzykomorowej, Zespół Downa (z przedwczesnym pęknięciem błon płodowych w 17 tygodniu ciąży, koniecznością wykonania cięcia cesarskiego zakończonego urodzeniem żywego noworodka oraz następczym zgonem w okresie noworodkowym).
59 spośród 151 ciąż (39.0%) mających związek z narażeniem płodu na stosowanie abataceptu przez matkę zakończyło się poronieniem – w 40 przypadkach samoistnym, w 19 przypadkach elektywnym. Spośród 10 ciąż, w których stwierdzono korelację czasową pomiędzy zajściem w ciążę a stosowaniem abataceptu przez ojca, 9 zakończyło się urodzeniem żywych dzieci, 1 ciąża została zakończona indukowanym poronieniem elektywnym. W grupie tej nie stwierdzono obecności wad wrodzonych.
Podsumowując, bazując na zgromadzonym materiale, autorzy sugerują brak związku pomiędzy stosowaniem abataceptu przez rodziców a ryzykiem wad wrodzonych u ich dzieci. Obserwowany odsetek samoistnych poronień nie odbiegał znacząco od tych, obserwowanych w poprzednich badaniach.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.