Co w najnowszym "Menedżerze Zdrowia"?

Udostępnij:
Ukazał się nowy numer "Menedżera Zdrowia". Tematem przewodnim tego wydania jest turystyka medyczna. To jednak nie wszystko.
Nieprawdziwych twierdzeń związanych z turystyką medyczną znajdujących się w obiegu jest wiele. Na przykład te z których wynika, że wspomniana turystyka jest zjawiskiem globalnym, pacjenci kierują się głównie ceną a turystyka przeżywa okres gwałtownego rozwoju i jest zjawiskiem nowym. Prezentujemy wybrane fragmenty raportu Europejskiej Federacji Szpitali HOPE 2015, które dementują te mity i utwierdzają w przekonaniu, że brakuje jednolitych ram regulacyjnych, standardowych procedur i przejrzystych praktyk.
Co jeszcze m.in znajdzie się w numerze?

Ministrem i dyrektorem się bywa, a lekarzem się jest
Rozmowa z Markiem Tombarkiewiczem
– Rozpoczynam pracę nad nowelizacją ustawy o ratownictwie medycznym. Jest ona niezbędna
– informuje Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia i wyjaśnia, co sądzi o rzekomym konflikcie pielęgniarek i ratowników medycznych. Mówi też o tym, co zamierza zrobić z niepożądanymi zdarzeniami medycznymi, zapowiada zmiany z zarządzaniu kryzysowym.

Czy ktoś zapanuje nad turystyką medyczną?

Komentarz redaktora naukowego polskiej wersji
Raportu Europejskiej Federacji Szpitali HOPE 2015
Z przeprowadzonej analizy wynika, iż najistotniejsze determinanty turystyki medycznej to nowoczesność technologii medycznej, a następnie jakość - wyższa niż w kraju zamieszkania. Pewną rolę odgrywa także kwestia ograniczonej dostępności do usług medycznych, a dopiero później plasują się kwestie związane z niższym ich kosztem w innym kraju.

Pielęgniarki kontra dyrektywa transgraniczna
Choć przepisy o porozumieniach dotyczących zabezpieczenia społecznego istnieją od 1971 roku to prawa obywateli UE do korzystania z opieki zdrowotnej w innym państwie członkowskim uregulowała dopiero tzw. dyrektywa transgraniczna. W rzeczywistości daje możliwości leczenia tylko nielicznym. - pisze Dorota Kilańska

Dlaczego Holandia jest czempionem, a nie Polska?
Polska uplasowała się na przedostatnim miejscu w rankingu "Euro Health Consumer Index" zdobywając 523 punkty na 1000 możliwych. W tegorocznej edycji oceniono 35 państw. Za nami jest tylko Czarnogóra. Przed nami Albania, Rumunia, Bułgaria, Serbia, nie wspominając o Czechach i Słowacji. Z kolei pierwsze miejsce zajęła Holandia, która uzyskała 916 punktów. Pojawia się pytanie: czy kiedykolwiek Polska dogoni Holandię? Eksperci odpowiedzieli.

Zmieńmy prawo do świadczeń zdrowotnych
W kampanii wyborczej i już po jej zakończeniu słyszeliśmy o upowszechnieniu prawa do świadczeń zdrowotnych, czasami o przyznaniu prawa wszystkim obywatelom Polski. O cóż może chodzić i w którym kierunku będziemy zmierzać? Wyjaśnia to w artykule Agnieszka Pachciarz.

Powrót do przeszłości
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że toczą się prace nad przywróceniem wprowadzonego przez profesora Zbigniewa Religę, a skasowanego przez Ewę Kopacz odpisu od ubezpieczenia komunikacyjnego przeznaczonego na leczenie ofiar wypadków. Maciej Biardzki przypomina, jak to działało przed laty i zastanawia się, czy takie rozwiązanie ma sens.

Siedem grzechów przeciwko szpitalom powiatowym

W systemie ochrony zdrowia w Polsce największy problem stanowią dzisiaj szpitale powiatowe. Czy można zarządzać szpitalem powiatowym tak, aby się bilansował? Odpowiedź jest prosta i oczywista: można. Trzeba tylko chcieć i... nie grzeszyć - pisze Krzysztof Czerkas

Patologiczna dezintegracja systemu
Konstanty Radziwiłł w felietonie dla „Menedżera Zdrowia” pisze o ustawie wprowadzającej bezpłatne leki dla seniorów i zespole, który przygotowuje założenia do ustawy o POZ. Co o dyskusji na temat lekarstw, roli opozycji w debacie i przymuszaniu pacjentów do uzyskiwania recept wyłącznie w POZ sądzi minister zdrowia?

Cały spis artykułów najnowszego numeru na stronie "Menedżera Zdrowia"
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.