Strefa porad prawnych - koordynowana opieka nad kobietą w ciąży

Udostępnij:
Prezentujemy kolejny casus w cyklu: Strefa porad prawnych. Do kancelarii "Kondrat i Partnerzy" wpłynęło pytanie dotyczące tym razem programu koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży. Co powinno się znaleźć w regulaminach wewnętrznych?
Szpital realizuje program koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży. Jesteśmy na etapie wprowadzania nowych regulaminów wewnętrznych na oddziale położniczo-ginekologicznym i noworodkowym.
Czy w tych regulaminach powinniśmy uwzględnić nasze obowiązki informacyjne w stosunku do pacjentek, czy też sporządzić jakieś inne dokumenty na ten temat?


1. ODPOWIEDŹ:
Obowiązki informacyjne powinny zostać uwzględnione w regulaminie. Można również sporządzić formularz, zawierający wymagane informacje i ograniczyć zmiany w regulaminie do wprowadzenia obowiązku zaznajamiania pacjentek i ich rodzin z wiadomościami z formularza oraz objaśniania przez medyków znaczenia jego treści. Ponadto udzielenie informacji musi zostać odnotowane w dokumentacji medycznej.

2. UZASADNIENIE:
Zapewnienie pacjentkom prawa do informacji musi być dostosowane do obowiązujących standardów o ciąży fizjologicznej (prawidłowej), powikłanej oraz o bólu porodowym. Standardy wiążą szpital bez względu na to, czy realizowany jest program opieki koordynowanej.
Ponadto standardy zobowiązują do opracowania w formie pisemnej m.in. trybu postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego, ze wskazaniem dostępnych na oddziale metod farmakologicznych i niefarmakologicznych.
Można sporządzić i udostępnić na oddziale formularz zawierający kompleksowe informacje. W takim wypadku należy wprowadzić do regulaminu obowiązek personelu zaznajamiania pacjentek z jego treścią. Formularz musi zawierać pisemne oświadczenie pacjentki o świadomym zapoznaniu się z przedłożonym dokumentem.
Jeśli szpital zamierza uwzględnić wszystkie obowiązki informacyjne w regulaminie rekomendujemy wprowadzenie bardzo szczegółowych wytycznych postępowania dla personelu, m.in. udzielania pacjentce wyczerpującej informacji na temat stanu jej zdrowia; pacjentce w ciąży powikłanej np. wszelkich informacji o możliwości uzyskania dalszej pomocy psychologicznej, miejscach i organizacjach udzielających wsparcia; wyczerpującej informacji na temat obowiązujących przepisów, m.in. o aktach stanu cywilnego, zabezpieczenia społecznego i prawa pracy.
Po sporządzeniu i zatwierdzeniu regulamin należy przedstawić do wglądu personelowi medycznemu. Potwierdzeniem zapoznania się przez medyków z nowymi procedurami powinien być podpis pracownika złożony pod pisemnym oświadczeniem o zapoznaniu się z treścią nowego regulaminu.

3. PODSTAWA PRAWNA:

1) art. 22 ust. 5 Ustawy o działalności leczniczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 618);
2) art. 9 i 16 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U.2016.186);
3) Rozporządzenie MZ z 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (Dz.U. z 2012 r. poz. 1100);
4) Rozporządzenie MZ z 9 listopada 2015 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w dziedzinie położnictwa i ginekologii z zakresu okołoporodowej opieki położniczo-ginekologicznej, sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu, w przypadkach występowania określonych powikłań oraz opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych (Dz.U.2015.2007 z dnia 2015.12.01);
5) Rozporządzenie MZ z 9 listopada 2015 r. w sprawie standardów postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 1997.).

Eksperci: Natalia Dyda, prawnik; Sławomir Molęda, partner, Kancelaria KONDRAT i Partnerzy
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.