Strefa porad prawnych - rusza nowy cykl

Udostępnij:
Wspólnie z kancelarią "Kondrat i Partnerzy" uruchamiamy na portalu wydawnictwa "Termedia" strefę porad prawnych. Cyklicznie, co dwa tygodnie będziemy zamieszczać odpowiedzi na pytania kierowane do kancelarii przez menedżerów placówek medycznych i pracowników ochrony zdrowia. Dziś prezentujemy pierwsze z serii.
Jako szpital uzdrowiskowy SP ZOZ zamierzamy przystąpić do konkursu planowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa X w obszarze innowacji. Chodzi o zakup i wdrożenie w placówce systemu elektronicznej dokumentacji pacjenta.Czy powinniśmy wystąpić o opinię o celowości inwestycji w systemie IOWISZ?

Odpowiedź:
Szpital uzdrowiskowy z ostrożności powinien wystąpić o wydanie pozytywnej opinii o celowości inwestycji. Wojewódzkie Regionalne Programy Operacyjne są finansowane ze środków europejskich, a zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami szpital planujący inwestycję z zakresu leczenia szpitalnego, ubiegający się o dofinansowanie ze środków UE powinien uzyskać opinię, bez względu na wartość i cel planowanej inwestycji.

Uzasadnienie:
Każda inwestycja z zakresu leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz podstawowej opieki zdrowotnej wymaga wydania opinii o celowości inwestycji, jeśli inwestor zamierza uzyskać dofinansowanie ze środków europejskich. Opinia jest wymagana bez względu na wartość inwestycji i obszar programu unijnego m.in. ochrony zdrowia, ale i innowacji.

Według przepisów obowiązujących od 30 sierpnia 2016 r. system IOWISZ obejmuje podmioty świadczące usługi medyczne z zakresu leczenia szpitalnego. Nie wskazano wprost czy pojęcie to obejmuje lecznictwo uzdrowiskowe. Procedura IOWISZ nie powinna dotyczyć placówki uzdrowiskowej, jako wykonującej działalność w zakresie odrębnym od leczenia szpitalnego. Jednakże bezpieczniej jest wystąpić o opinię niż ryzykować nieprzyznanie dotacji.

Ponadto w przypadku ubiegania się przez szpital o umowę z NFZ opinia jest jednym z kryteriów, które są brane pod uwagę przy przyznawaniu kontraktów. Przepisy dotyczące umów z Funduszem wskazują wprost, że brak opinii z zakresu szpitalnego lecznictwa uzdrowiskowego będzie skutkować przyznaniem punktów ujemnych, a tym samym zmniejszy szanse szpitala na uzyskanie kontraktu.

Należy sprawdzić w regulaminie wybranego wojewódzkiego regionalnego programu operacyjnego czy wymagana jest opinia. Warunkiem zakwalifikowania szpitala do konkursu jest spełnienie wszystkich kryteriów dopuszczalności. Jeżeli chociażby jedno kryterium nie zostanie spełnione to projekt będzie już na wstępie wykluczony.

Procedura wydania opinii o celowości w systemie IOWISZ trwa 45 dni od daty wpływu do wojewody kompletnego wniosku o jej wydanie. W terminie 14 dni od wydania negatywnej opinii można złożyć protest. Minister Zdrowia ma 30 dni na jego rozpatrzenie. Warto uwzględnić te terminy sprawdzając dzień zamknięcia naboru do wybranego konkursu.

Podstawa prawna:
1) art. 95 d, art. 148 pkt 2. ust 2) Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.2015.581);
2) art. 41, 53 Ustawy z 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz.U. z 2016 r. poz. 217);
3) rozporządzenie Ministra Zdrowia z 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1372);
4) rozporządzenie Ministra Zdrowia z 15 września 2016 r. w sprawie formularza Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (Dz.U.2016.1539 z dnia 2016.09.26).

Natalia Dyda, Kancelaria KONDRAT i Partnerzy
www.kondrat.pl
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.