www.szpitale 1944.pl

Udostępnij:
Od poniedziałku działa portal Szpitale Polowe 1944 – internetowy hołd złożony ochronie zdrowia powstańczej Warszawy: lekarzom, pielęgniarkom, sanitariuszką i ich pacjentom
Na portalu można zapoznać się z historią 150 powstańczych placówek medycznych, a także obejrzeć dotyczące ich zdjęcia i dokumenty. Są też dane o ponad 600 osobach związanych z tymi miejscami.

Portal ma bardzo oszczędną formę. Uwagę przykuwa mapa Warszawy z naniesionymi na nią szpitalami, punktami opatrunkowymi: na mapie dzielnic Śródmieście, czy Wola jest od nich gęsto.

-W spisie placówek są m.in. Centralny Powstańczy Szpital Chirurgiczny nr 1, Fort Sokolnickiego, Kościół św. Jacka, a także liczne szpitale polowe oraz punkty opatrunkowe i sanitarne. W czasie powstania działało ok. 200 takich miejsc, które powstawały nie tylko w szpitalach stacjonarnych, ale wszędzie tam, gdzie była potrzebna pomoc medyczna – napisali w polityce.pl

Fundacja wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego realizuje projekt, którego celem jest zbudowanie Muzeum Szpitala Polowego w podziemiach kamienicy przy ul. Konopczyńskiego 5/7 w Warszawie. Nowa placówka muzealna ma upamiętniać działający tam w czasie powstania szpital oraz całą powstańczą służbę zdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.