Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
6/2005
vol. 8
 
Share:
Share:
more
 
 
abstract:

Atopia pod kontrolą. Rozmowa z prof. Ryszardem Kurzawą

Janusz Michalak

Przew Lek 2005; 6: 14-20
Online publish date: 2005/09/19
View full text
Get citation
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 
Rozmowa z prof. Ryszardem Kurzawą, kierownikiem Kliniki Alergologii i Pneumonologii
Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, Oddziału Terenowego w Rabce Zdroju

Co to jest tzw. marsz alergiczny przez dzieciństwo?
Historia naturalna chorób alergicznych przebiega w postaci marszu alergicznego, który charakteryzuje się następowaniem po sobie i progresją objawów choroby alergicznej. Niektóre z tych objawów są bardziej nasilone, inne przebiegają łagodnie. Główne zasady marszu alergicznego to zmiana manifestacji narządowej atopii – od atopowego zapalenia skóry (AZS), poprzez alergiczny nieżyt nosa (ANN), do astmy oskrzelowej (AO) włącznie oraz wygasanie początkowego uczulenia na alergeny pokarmowe i narastanie uczulenia na alergeny powietrznopochodne (roztocza kurzu domowego, pyłki roślin oraz naskórki i sierści).
Zwykle objawy AZS wyprzedzają pojawienie się objawów AO i ANN, co sugeruje, że AZS jest początkiem rozwijającej się choroby alergicznej. Przeprowadzone m.in. w Niemczech przez zespół prof. Wahna długoletnie badania kohorty dzieci od urodzenia aż do okresu adolescencji wskazują na przebieg choroby alergicznej w postaci marszu alergicznego, który rozpoczyna się od AZS, z następowym rozwojem AO i ANN.
Kiedy możemy rozpoznać pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry?
AZS jest jedną z najczęstszych chorób skóry wieku dziecięcego. Częstość występowania w populacji dziecięcej w wieku do 7. roku życia ocenia się na ok. 15–20 proc., podczas gdy w 1946 r. wynosiła ona 5,1 proc., w 1958 – 7,1 proc., a w 1970 – 12 proc.
Pierwsze objawy mogą wystąpić już w ciągu pierwszych 6 mies. po narodzinach dziecka. Statystycznie wygląda to tak, że 45 proc. wszystkich przypadków atopowego zapalenia skóry ujawnia się w pierwszym półroczu życia, 60 proc. przed 12. mies. życia, a 90 proc. przed ukończeniem 5 lat.
Atopowe zapalenie skory częściej występuje u dzieci ze środowiska miejskiego, pochodzących z rodzin małodzietnych i dobrze sytuowanych materialnie, co sugeruje, że narażenie na zanieczyszczenie środowiska, brak ekspozycji na infekcje i kontakt z alergenami w okresie wczesnego dzieciństwa może odgrywać znaczącą rolę w powstawaniu alergicznego stanu zapalnego.
Jak wyglądają zmiany w atopowym zapaleniu skóry?
Zmiany w AZS mają charakter wypryskowy, ze...


View full text...
Quick links
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe