Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
1/2002
vol. 5
 
Share:
Share:
more
 
 
abstract:

Jaskrowy portal internetowy dla lekarzy rodzinnych - www.jaskra.org

Jaromir Wasyluk
,
Krystyna Czechowicz-Janicka

Przew Lek, 2002, 5, 1/2, 112-114
Online publish date: 2003/07/29
View full text
Get citation
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 


World Wide Web – ogólnoświatowa sieć komputerowa, czyli w skrócie Internet, stał się w ostatnich latach cennym narzędziem komunikacji, rozrywki i biznesu oraz zasobnym i łatwo dostępnym źródłem wiedzy, w tym również medycznej. Wielu lekarzy korzysta z licznych serwisów medycznych (jak np. Medline), zapewniających dostęp do literatury fachowej poprzez internetowe biblioteki uniwersytetów całego świata, kontaktuje się z ośrodkami naukowymi w celu zdobywania i wymiany informacji, czy wreszcie zakłada własne witryny internetowe. Strony w sieci uruchamiają również instytuty i towarzystwa naukowe, wydziały uniwersyteckie, kliniki i gabinety prywatne. Na wielu z tych stron istnieją tzw. linki, czyli odnośniki łatwo przenoszące internautę na strony o podobnej tematyce czy współpracujące z daną witryną.

Z naszego – lekarskiego – punktu widzenia ogromna rzesza użytkowników komputerów domowych, szukających w sieci informacji dotyczących swojego zdrowia, czy też zupełnie przypadkowo trafiających na strony poświęcone problematyce zdrowotnej stanowi populację, w której szczególnie łatwo zastosować jest wstępną profilaktykę i wychwycić potencjalnych pacjentów znajdujących się w grupie ryzyka. Zarówno poziom świadomości zdrowotnej społeczeństwa, jak i stopień dostępności komputerów osobistych zwiększają się z każdym rokiem, zatem można się spodziewać dalszego wzrostu zainteresowania witrynami internetowymi, dotyczącymi poradnictwa zdrowotnego i profilaktyki zdrowotnej. Coraz więcej będzie, zwłaszcza w grupie ludzi młodych, czynnych zawodowo (czytaj: posiadających łącze z Internetem w miejscu pracy) osób chętnych do zasięgnięcia porady lekarskiej na odległość (telemedycyna), rekonesansu, dotyczącej możliwości leczenia choroby lub weryfikacji stosowanej terapii, umówienia wizyty drogą poczty elektronicznej czy po prostu pobuszowania i poczytania o chorobach i metodach ich leczenia ze zwykłej, ludzkiej ciekawości.

Nawet pozornie niekorzystna z naszego punktu widzenia chęć uniknięcia wizyty lekarskiej, przez zastąpienie jej rozmową z Internetem także zmusi wielu ludzi, koniec końców, do zasięgnięcia fachowej porady, gdy wykryją oni u siebie symptomy czy czynniki ryzyka choroby. Absolutnie nie chodzi tu o zastąpienie prawdziwego doktora przez klawiaturę i ekran komputera – wręcz...


View full text...
Quick links
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe