Piątek, 22 września |
08:00 – 09:30 |
Sesja Jubileuszowa Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego poświęcona 100 leciu Powstania Pierwszej w Polsce Kliniki Ortopedycznej
Moderatorzy
Uczestnicy
Piotr Jeske Krzysztof Gawęda |
|
Wręczenie godności honorowych, wyróżnień i odznaczeń
|
09:30 – 11:00 |
Okrągły Stół
Rozwój myśli ortopedycznej Wiktora Degi Moderatorzy
Uczestnicy
Jacek Kruczyński Tomasz Trzeciak |
11:00 – 11:30 |
Przerwa kawowa
|
11:30 – 13:00 |
Osteotomia Degi i co dalej
Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość ortopedii dziecięcej Moderatorzy
Maciej Głowacki |
11:30 – 11:40 |
Jak powstawała ,,Osteotomia transiliakalna” wg Degi
Wykładowcy
Łukasz Woźniak |
11:40 – 11:50 |
Geometria przestrzenna panewki stawu biodrowego po osteotomii transiliakalnej
Wykładowca
|
11:50 – 12:05 |
Osteotomia Degi w biodrze neurogennym
Wykładowca
|
12:05 – 12:15 |
Dega czy reverse-Dega – rozważania radiologiczne o wskazaniach i wynikach leczenia
Wykładowcy
Bartosz Musielak Aleksander Koch |
12:15 – 12:30 |
Jak rozpętałem osteotomię Degi na świecie
Wykładowca
Jan Grudziak |
12:30 – 13:00 |
Dega and Dega-like osteotomies in clinical practice of pediatric orthopedic surgeon
Speaker
|
13:00 – 14:10 |
Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość ortopedii dorosłych
Moderatorzy
|
13:00 – 13:10 |
Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość endoprotezoplastyki w Szpitalu im. Wiktora Degi w Poznaniu
Wykładowcy
|
13:10 – 13:25 |
Czy endoprotezoplastyka w pierwotnych zmianach zwyrodnieniowych i po osteotomii Degi jest dla ortopedy takim samym wyzwaniem?
Wykładowca
Waldemar Woźniak |
13:25 – 13:35 |
Pierwotna i rewizyjna endoprotezoplastyka stawu kolanowego w Klinice Ortopedii i Traumatologii
Wykładowca
Jarosław Pawlicz |
13:35 – 13:45 |
Techniki małoinwazyjne w endoprotezoplastyce stawu biodrowego
Wykładowca
Paweł Chodór |
13:45 – 14:00 |
Wyzwania endoprotezoplastyki rewizyjnej
Wykładowca
|
14:00 – 14:10 |
Dyskusja
|
14:10 – 14:30 |
Wykład sponsorowany firmy   
Zasady stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych z inhibitorami pompy protonowej Wykładowca
Anna Pietrzak |
14:30 – 15:30 |
Lunch
|
15:30 – 17:00 |
Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość ortopedii chirurgii ręki – kończyny górnej
Moderatorzy
|
15:30 – 15:40 |
Historia chirurgii ręki
Wykładowca
|
15:40 – 15:50 |
Badania naukowe. Choroby rzadkie
Wykładowcy
|
15:50 – 16:00 |
Schorzenia i urazy barku
Wykładowca
|
16:00 – 16:10 |
Schorzenia i urazy łokcia
Wykładowca
|
16:10 – 16:20 |
Wady wrodzone
Wykładowca
|
16:20 – 16:30 |
Schorzenia i urazy ręki, replantacje
Wykładowca
Paweł Surdziel |
16:30 – 16:40 |
Sport i fizjoterapia
Wykładowcy
Ewa Bręborowicz |
16:40 – 16:50 |
Uszkodzenie splotu ramiennego i nerwów
Wykładowca
Piotr Czarnecki |
16:50 – 17:00 |
Szkolenia podyplomowe, rezydenci
Wykładowcy
|
17:00 – 18:30 |
Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość ortopedii kręgosłupa dzieci i dorosłych
Moderatorzy
|
17:00 – 17:10 |
Rozwój chirurgii kręgosłupa w ramach poznańskiej ortopedii – rys historyczny
Wykładowca
Maciej Głowacki |
17:10 – 17:30 |
Chirurgia kręgosłupa rosnącego
|
|
• Pręty rozsuwane
Wykładowca
Piotr Janusz |
|
• Pręty magnetyczne
Wykładowca
Marek Tomaszewski |
|
• Apifix
Wykładowca
Łukasz Stępniak |
|
• Vertebral body tethering
Wykładowca
Paweł Główka |
|
• Podsumowanie
Wykładowca
|
17:30 – 17:38 |
Postępy w korekcji skolioz neurogennych
Wykładowca
Piotr Harasymczuk |
17:38 – 17:46 |
Postępy w leczeniu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa
Wykładowca
Mikołaj Dąbrowski |
17:46 – 17:54 |
Postępy w neuromonitoringu – bezpieczeństwo pacjenta i spokój ortopedy
Wykładowca
Juliusz Huber |
17:54 – 18:02 |
Przyszłość chirurgii kręgosłupa dziecięcego
Wykładowca
|
18:02 – 18:10 |
Przyszłość chirurgii kręgosłupa dorosłych
Wykładowca
|
18:10 – 18:25 |
Presence and future of spine surgery
Speaker
|
18:25 – 18:30 |
Dyskusja
|
12:00 – 14:15 |
Sesja urazowa
|
12:00 – 12:15 |
Współczesne postępowanie z pacjentem z politraumą
Wykładowca
Dariusz Larysz |
12:15 – 12:30 |
Postępowanie okołooperacyjne w złamaniach BKKU
Wykładowca
Karol Elster |
12:30 – 12:45 |
Czy przyspieszenie operacji ma wpływ na rokowanie u pacjentów po urazie końca bliższego kości udowej
Wykładowca
Paweł Ślęczka |
12:45 – 13:00 |
Złamania osteoporotyczne miednicy
Wykładowca
Michał Kułakowski |
13:00 – 13:15 |
Współczesne zasady diagnostyki i leczenia uszkodzeń nerwów obwodowych towarzyszących złamaniom
Wykładowca
Paweł Reichert |
13:15 – 13:30 |
Standardy postępowania w złamaniach otwartych i uszkodzeniach tkanek miękkich w traumatologii
Wykładowca
Michał Janiak |
13:30 – 13:45 |
Złamania okołoprotezowe stawu biodrowego
Wykładowca
|
13:45 – 14:00 |
Minimalnie inwazyjne zespolenia złamań miednicy
Wykładowca
Dawid Pacek |
14:00 – 14:15 |
Dyskusja
|
14:15 – 15:30 |
Sesja lunchowa pt. "Nowe Trendy w Ortopedii" sponsorowana przez firmę   
|
14:15 – 14:30 |
Applications and tricks with the Merete BioBall® System
Speaker
Benjamin Faensen |
14:30 – 14:42 |
Unity total knee arthroplasty - MCL isometry technique
Speaker
|
14:42 – 14:54 |
Technika balansu dynamicznego w endoprotezoplastyce stawu kolanowego z użyciem robota operacyjnego OMNIBotics
Wykładowca
|
14:54 – 15:06 |
Why & how I use a patient specific triflange implant
Speaker
Pieter-Jan De Roo |
15:06 – 15:18 |
Personalizowane implanty 3D w złożonych rewizjach panewki stawu biodrowego – doświadczenia własne
Wykładowca
|
15:18 – 15:30 |
Rekonstrukcja kostna allogennymi przeszczepami pre-impregnowanymi antybiotykiem w leczeniu powikłań infekcyjnych po złamaniu - prezentacja przypadku
Wykładowca
|
14:30 – 15:30 |
Lunch
|
15:30 – 17:00 |
Sesja rezydentów
Moderator
Bartosz Maciąg |
15:30 – 15:40 |
Postępowanie w ostrych powikłaniach po protezoplastyce
Wykładowca
|
15:40 – 15:50 |
Uszkodzenia ścięgien ręki- co powinno się zrobić w ramach SOR
Wykładowca
|
15:50 – 16:00 |
Postępowanie w rozległych uszkodzeniach więzadeł kolana
Wykładowca
|
16:00 – 16:10 |
Pacjent z urazem miednicy- schemat postępowania
Wykładowca
|
16:10 – 16:20 |
Uszkodzenia rogu tylnego łąkotki- od SOR do artroskopii
Wykładowca
|
16:20 – 16:30 |
Pułapki w złamaniach dalszego końca kości promieniowej i jak nie dać się złapać?
Wykładowca
Piotr Stępiński |
16:30 – 16:40 |
WALANT- czy anestezjolodzy są nam potrzebni?
Wykładowca
Oskar Sala |
16:40 – 16:50 |
Ostre stany biodra dziecięcego- jak rozpoznać
Wykładowca
|
16:50 – 17:00 |
Dyskusja
|
17:00 – 18:00 |
Otwarte Walne Zebranie Sekcji Lekarzy Specjalizujących się w Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu
|
12:45 – 14:30 |
Sesja sponsorowana
|
12:45 – 13:30 |
Wykład sponsorowany firmy   
Ból ostry i ból przewlekły – optymalny wybór terapii Wykładowca
|
13:30 – 13:40 |
Dyskusja
|
13:40 – 14:00 |
Wykład sponsorowany firmy   
Wykorzystanie preparatu Flexus Shots w leczeniu chondromalacji stawu rzepkowo-udowego spowodowanego patologicznym, dynamicznym kątem Q Wykładowca
|
14:00 – 14:10 |
Dyskusja
|
14:10 – 14:30 |
Wykład sponsorowany firmy   
Miejsce Terapii cTreatment w leczeniu operacyjnym układu kostno-stawowo-mięśniowego oraz w okresie rekonwalescencji Wykładowca
|
14:30 – 15:30 |
Lunch
|
14:30 – 15:00 |
Sesja lunchowa
|
14:30 – 14:50 |
Wykład sponsorowany firmy   
Endoproteza stawu biodrowego firmy ChM. Prezentacja systemu z zastosowaniem technik małoinwazyjnych DAA/DSA Wykładowca
|
14:50 – 15:00 |
Dyskusja
|
15:00 – 15:20 |
Wykład sponsorowany firmy   
Efektywność kosztowa bloku operacyjnego – jak wykonać dodatkową operacje? Wykładowca
|
15:20 – 15:30 |
Dyskusja
|
15:30 – 17:00 |
Spotkanie Konsultanta Krajowego z ordynatorami oddziałów ortopedycznych w Polsce
|
Sobota, 23 września |
08:00 – 08:30 |
Wykład „Przyszłość ortopedii i traumatologii narządu ruchu z perspektywy poznańskich klinik ortopedycznych”
Wykładowca
Tomasz Trzeciak |
08:30 – 15:00 |
Mini Symposium: Evolution of challenges for orthopaedics and traumatology associated with physical activity
|
8:30 – 9:00 |
Keynote lecture:
Management of patello-femoral instability and injuries in athletes and active patients
Speaker
|
9:00 – 13:10 |
Session I
|
09:00 – 10:00 |
Anterior knee pain associated with physical activity
Part I. General considerations Moderator
|
09:00 – 09:15 |
How big is the problem – Epidemiology of anterior knee pain in sport
Speaker
|
09:15 – 09:30 |
What are the causes of anterior knee pain?
Wykładowca
Marcin Domżalski |
09:30 – 09:45 |
Diagnostic algorithm for anterior knee pain
Wykładowca
|
09:45 – 10:00 |
Discussion
|
10:00 – 11:10 |
Anterior knee pain associated with physical activity
Part II. Patello-femoral problems associated with physical activity Can a young athlete with patello-femoral problems become a professional? Do problems in the patello-femoral joint mean the end of a sports career? Moderator
|
10:00 – 10:15 |
Three-dimensional anatomy of the patello-femoral joint in correlation with biomechanics of the extensor mechanism of the knee joint
Wykładowca
|
10:15 – 10:30 |
Lateral compression syndrome of the patella - disease or sign of the pathology? How to proceed and when is a return to sport following treatment still possible?
Wykładowca
Łukasz Luboiński |
10:30 – 10:45 |
Sagital malalignment and anterior knee pain. How to proced and when is a return to sport following treatment still possible?
Wykładowca
Jarosław Feluś |
10:45 – 10:55 |
First-time patella dislocation in an adolescent athlete and its influence on a further sports career. Is surgery a reasonable solution?
Wykładowcy
Łukasz Paczesny |
10:55 – 11:10 |
Discussion
|
11:10 – 11:30 |
Coffee break
|
11:30 – 13:10 |
Anterior knee pain associated with physical activity
Part III. Patellar tendinopathy Moderator
Marcin Domżalski |
11:30 – 11:50 |
What is tendinopathy and what are the risk factors?
Wykładowca
|
11:50 – 12:05 |
Rehabilitation of patellar tendinopathy
Wykładowca
|
12:05 – 12:20 |
Is there a role for pharmacological or orthobiogical treatment?
Wykładowca
Urszula Zdanowicz |
12:20 – 12:35 |
What is the role of surgery?
Wykładowca
Urszula Zdanowicz |
12:35 – 13:10 |
Discussion
|
13:10 – 15:00 |
Session II
|
13:10 – 15:00 |
Overuse foot injuries associated with physical activity
Moderator
|
13:10 – 13:20 |
Epidemiology of sport injuries of the foot
Speaker
|
13:20 – 13:30 |
Sport activity in relation to developmental age
Wykładowca
|
13:30 – 13:40 |
Prevention of overuse sport injuries of the foot
Wykładowca
|
13:40 – 14:00 |
Anatomical and developmental foot anomalies and their impact on foot damage in sports
|
|
• Bony defects
Wykładowca
|
|
• Soft tissue anomalies as the cause of the plantar pain
Wykładowca
Zbigniew Czyrny |
14:00 – 14:30 |
Overuse injuries of the foot and ankle
|
|
• Stress fractures
Wykładowca
Andrzej Boszczyk |
|
• Tendon injuries excluding Achilles
Wykładowca
Piotr Chomicki-Bindas |
|
• Other
Wykładowca
|
14:30 – 15:00 |
Discussion
|
15:00 – 15:15 |
Zakończenie Dni Ortopedycznych
|
15:15 |
Lunch
|
|
Klinika Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki zaprasza zaprzyjaźnione Towarzystwa Naukowe do ostrej, merytorycznej debaty
|
|
Polskie Towarzystwo Barku i Łokcia
Polskie Towarzystwo Chirurgii Ręki Sekcję Barku i Łokcia PTOiTr Sekcję Chirurgii Ręki PTOiTr Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu Polskie Towarzystwo Terapii Ręki Moderator
|
8:50 – 10:50 |
Bark, łokieć
Moderator
|
8:50 – 9:20 |
Uszkodzenie pierścienia rotatorów
|
|
• operować
Wykładowca
|
|
• nie operować
Wykładowca
|
9:20 – 9:50 |
Złamania bliższego końca kości ramiennej
|
|
• operować
Wykładowca
Bartłomiej Kordasiewicz |
|
• nie operować
Wykładowca
|
9:50 – 10:20 |
Niestabilność stawu ramiennego
|
|
• operować
Wykładowca
|
|
• nie operować
Wykładowca
Jarosław Fabiś |
10:20 – 10:50 |
Łokieć tenisisty
|
|
• operować
Wykładowca
Michał Harasymczuk |
|
• nie operować
Wykładowca
Joanna Walecka |
|
• rehabilitować
Wykładowca
|
10:50 – 11:10 |
Przerwa kawowa
|
11:10 – 13:10 |
Ręka
Moderator
Piotr Czarnecki |
11:10 – 11:34 |
Niestabilność nadgarstka
|
|
• operować
Wykładowca
|
|
• nie operować
Wykładowca
|
11:34 – 11:58 |
Zespół kanału nadgarstka
|
|
• operować
Wykładowca
Paweł Zejler |
|
• nie operować
Wykładowca
Ewa Bręborowicz |
11:58 – 12:22 |
Wady wrodzone
|
|
• operować
Wykładowca
|
|
• nie operować
Wykładowca
|
12:22 – 12:46 |
Uszkodzenia splotu TOS
|
|
• operować
Wykładowca
Paweł Reichert |
|
• nie operować
Wykładowca
|
|
• operować lub nie operować
Wykładowca
Piotr Czarnecki |
12:46 – 13:10 |
Zmiany przeciążeniowe i zwyrodnieniowe ręki
|
|
• operować
Wykładowca
Paweł Surdziel |
|
• nie operować
Wykładowca
|
13:10 – 14:10 |
Rekonstrukcje tkanek
Moderator
|
13:10 – 13:40 |
Replantacje
|
|
• operować
Wykładowca
|
|
• nie operować
Wykładowca
|
13:40 – 14:10 |
Wielotkankowe uszkodzenie kończyn dolnych
|
|
• rekonstruować - płaty wolne
Wykładowca
|
|
• operować płaty lokalne
Wykładowca
|
|
• amputować, protezować
Wykładowca
|
14:10 – 15:00 |
Czy usuwanie zaimplantowanego metalu jest wskazane?
Moderatorzy
Paweł Surdziel Marta Ślęzak Waldemar Kubacki |
15:00 – 15:15 |
Zakończenie Dni Ortopedycznych
|
15:15 |
Lunch
|
09:00 – 11:00 |
Co nowego proponuje rehabilitacja w problemach narządu ruchu?
Moderator
|
09:00 – 09:20 |
Wzrokowe sprzężenie zwrotne w rehabilitacji ortopedycznej
Wykładowcy
|
09:20 – 09:40 |
Rehabilitacja po aloplastyce ,,dużych stawów" kończyny dolnej
Wykładowca
|
09:40 – 10:00 |
Znaczenie fizjoterapii u pacjentów po operacjach ortognatycznych
Wykładowca
|
10:00 – 10:20 |
Zastosowanie klasyfikacji ICF w programowaniu rehabilitacji ortopedycznej
Wykładowca
Ewa Lucka |
10:20 – 10:40 |
Możliwość wykorzystania bezprzewodowych sensorów ruchu w rehabilitacji pacjentów z bólem przedniego przedziału stawu kolanowego.
Wykładowca
|
10:40 – 11:00 |
Wykorzystanie technologii VR w rehabilitacji narządu ruchu
Wykładowca
|
11:00 – 11:20 |
Przerwa kawowa
|
15:00 – 15:15 |
Zakończenie Dni Ortopedycznych
|
15:15 |
Lunch
|