Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
6/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
more
 
 
abstract:

Nadciśnienie – realny problem, internetowa odpowiedź

Paweł Rzymski

Online publish date: 2004/02/19
View full text
Get citation
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 


Za pioniera pomiarów ciśnienia krwi uważa się duchownego – Stephena Halesa, który już w początkach XVIII w. zauważył, że krew unosi się w pionowej rurce wprowadzonej w tętnicę szyjną konia. Na pierwsze, nie tak dramatyczne pomiary ciśnienia krwi u ludzi, trzeba było poczekać kolejne półtora wieku. Wynalezione przez Riva-Rocciego urządzenie i modyfikacja wysłuchiwania odgłosów Korotkowa są podstawą działania współczesnych ciśnieniomierzy. Opracowanie metody pomiarów ciśnienia wyodrębniło kolejną – bardzo powszechną jednostkę chorobową – nadciśnienie.

W ślad za wzmiankami o nadciśnieniu podążyły liczne badania, publikacje, monografie. Dziś Internet stwarza nowe możliwości w odniesieniu do tej choroby, udostępniając serwisy multimedialne dla lekarzy i pacjentów. Próbuje się również monitorować pacjentów poprzez sieć, przypominać o pobieraniu leków itp. Możliwości takie dają elektroniczne aparaty do mierzenia ciśnienia, które łatwo wprząc w nośnik sieciowy. Niewątpliwie rozwiązania takie są kwestią niedalekiej przyszłości – pozwolą usprawnić opiekę pierwszego kontaktu. W tym artykule jednak zajmę się przede wszystkim obecnością pojęcia nadciśnienia w Internecie, pokazując możliwości medialne sieci.
Już na samym początku przeglądania polskich serwisów internetowych związanych z nadciśnieniem, spotyka nas miła niespodzianka. Serwisów jest jak na rodzime możliwości stosunkowo dużo. Świadczy to jednoznacznie o postrzeganiu tej choroby jako społecznie ważnej oraz o dużej aktywności kardiologów propagujących edukację przez Internet.

Kluczową witryną, od której należy zacząć poszukiwania jest strona Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (http://www.ptnt.org.pl/ptnt/index.html) (ryc. 1.). Zawiera ona, poza opisem samej organizacji, informacje o zjazdach i szkoleniach, strony edukacyjne dla pacjentów, standardy postępowania diagnostycznego i leczniczego z bardzo dokładnym opisem farmakoterapii. Siostrzaną i podobną stroną jest oficjalny serwis PTNT pod adresem http://www.nadcisnienie.pl/index.html.

Ciekawą stronę na temat nadciśnienia oferuje również redakcja Medycyny Praktycznej (http://mp.pl/hta/index.htm). Witryna ta – poza fachowymi informacjami na temat epidemiologii, standardów, doniesień i artykułów naukowych – zawiera narzędzie kształcenia w postaci quizu. W formie typowego, elektronicznego testu sprawdzić...


View full text...
Quick links
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.