ARCHIVAL" /> Negatywne skutki działania na płód alkoholu etylowego spożywanego przez kobiety w ciąży, Halina Przyłożyńska - Ginekologia Praktyczna - - - <span style="color: red">ARCHIWALNE</span> 4/2008
 
ISSN: 1231-6407
Ginekologia Praktyczna - - - ARCHIVAL
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Kontakt Zasady publikacji prac
4/2008
vol. 16
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Negatywne skutki działania na płód alkoholu etylowego spożywanego przez kobiety w ciąży

Halina Przyłożyńska

Gin Pol 2008; 4: 25-27
Data publikacji online: 2008/12/17
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Wstęp
W Polsce przyjęte jest, że kobieta w ciąży nie powinna pić alkoholu, kawy czy też palić papierosów. Niestety, media informują coraz częściej o kobietach, które trafiły na blok porodowy w stanie upojenia alkoholowego. Przyczyny tego zjawiska są różne. Spośród 97 kobiet, które odpowiedziały na pytania zawarte w ankiecie dotyczącej spożywania alkoholu przez ciężarne, aż 21% przyznało się do picia alkoholu w ciąży. Sześć spośród nich swoje postępowanie usprawiedliwiało tym, że głupio im było odmówić znajomym na imprezie. Jedna przyznała się do picia tylko szampana, bo dowiedziała się od babci, że dzięki temu dziecko będzie miało kręcone włosy. Jedenaście spośród nich było przekonanych, że słaby alkohol typu wino czy też drinki nie szkodzą dziecku. Dziesięć pań usprawiedliwiało fakt picia alkoholu tym, iż przez pierwsze 3 mies. nie wiedziały, że są w ciąży.
Zastanawiający jest także fakt, że aż 96% badanych kobiet stwierdziło, że nikt z personelu medycznego nie rozmawiał z nimi na temat negatywnego wpływu spożywania alkoholu na płód czy też dziecko karmione piersią. Przyczyn tego zjawiska można dopatrywać się w fakcie, że poziom wiedzy na temat płodowego zespołu alkoholowego (ang. fetal alcohol syndrom – FAS) wśród pracowników ochrony zdrowia, zwłaszcza personelu średniego, jest dość niski.
Zarówno lekarze położnicy, jak i rodzinni, oraz położne i pielęgniarki powinni dążyć do identyfikowania kobiet ciężarnych spożywających alkohol i starać się zmienić ich postępowanie, ponieważ w innym wypadku może dojść do urodzenia dziecka z FAS. Kryteria rozpoznawcze FAS zostały ustalone w 1980 r. przez Fetal Alcohol Study Group, a następnie zmodyfikowane w 1989 r. przez Sokol i Clarren.
Pierwszą kategorię stanowi pełnoobjawowy FAS, przy czym oprócz potwierdzonej ekspozycji na działanie alkoholu etylowego w czasie ciąży, u dziecka występują objawy spowolnienia rozwoju fizycznego, zespół ściśle określonych anomalii twarzy oraz nieprawidłowości w budowie kończyn i narządów wewnętrznych, a także dysfunkcje mózgu.
Kryteria rozpoznania FAS:
• zahamowanie wzrostu w okresie przedporodowym i poporodowym (wzrost/waga poniżej l0. centyla),
• objawy świadczące o nieprawidłowym rozwoju ośrodkowego układu nerwowego (zaburzenia neurologiczne, opóźnienie rozwoju, dysfunkcjonalne zachowania, upośledzenie umysłowe, wady rozwojowe czaszki lub mózgu),
• charakterystyczne cechy twarzy (krótkie szpary...


Pełna treść artykułu...
słowa kluczowe:

kobieta w ciąży, alkohol, płodowy zespół alkoho-lowy

© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.