ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
3/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:

Palenie tytoniu przez pacjentów z chorobą niedokrwienną serca - możliwości terapii

Marek Kośmicki

Przew Lek 2001, 4, 3, 38-47
Data publikacji online: 2003/09/03
Pełna treść artykułu
Pobierz cytowanie
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 


Palenie tytoniu należy do 3 najsilniejszych i potencjalnie odwracalnych czynników ryzyka wystąpienia jawnej klinicznie choroby niedokrwiennej serca. Należą do nich, poza paleniem papierosów, podwyższony poziom cholesterolu w surowicy krwi (szczególnie jego frakcji DL) oraz nadciśnienie tętnicze. Palenie tytoniu zwiększa 2-krotnie ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej lub zawału serca [badania Framingham-Kannel WB i wsp. Am J Cardiol 1976; 38: 46-51]. Palacz papierosów jest 3-krotnie bardziej narażony na ryzyko wystąpienia nagłej śmierci sercowej niż osoba niepaląca. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz ze zwiększaniem liczby wypalanych w ciągu doby papierosów i zmniejsza się po zaprzestaniu palenia. W badaniach obejmujących lekarzy brytyjskich, którzy palili, śmiertelność zmniejszyła się po 5 latach od rzucenia nałogu, ale nadal była wyższa w porównaniu do niepalących [Holl R, Peto R, Br Med J 1976; 2: 1525-36].


Najczęstszą przyczyną choroby niedokrwiennej serca jest miażdżyca tętnic wieńcowych, która powoduje zwężenie światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew zawierającą tlen do określonego obszaru mięśnia serca. Na podstawie badań epidemiologicznych zidentyfikowano czynniki ryzyka występowania miażdżycy naczyń, m.in. miażdżycy tętnic wieńcowych, które związane zostały z większą częstością występowania jawnej choroby wieńcowej lub zawału serca. Chociaż są one przydatne w identyfikacji osób ze zwiększonym prawdopodobieństwem występowania choroby, nie jest to związek przyczynowo-skutkowy [Sobel BE, Eisenberg PR, Vincent R, Jaffe AS. Dławica i zawał serca (przewodnik klinicysty). Wydanie I (polskie), Via Medica, Gdańsk 1995].


Palenie tytoniu – silny czynnik ryzyka choroby wieńcowej i zawału serca


Palenie tytoniu stało się masowym zjawiskiem dopiero na początku XX w. Wtedy też zaczęła gwałtownie rosnąć liczba palaczy. Dopiero na początku lat 50. stwierdzono, że palenie jest główną przyczyną wzrastającej liczby zgonów na raka płuc. Kilka lat potem odkryto, że jest również podstawową przyczyną występowania zawałów serca. Popularyzacja wyników badań odegrała rolę w zmianach stylu życia współczesnych Amerykanów – palenie staje się niemodne [prof. Witold Zatoński radzi: Jak rzucić palenie....


Pełna treść artykułu...
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe