Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
4/2002
vol. 5
 
Share:
Share:
more
 
 
abstract:

Skórne infekcje bakteryjne u dzieci. Ropne choroby o etiologii paciorkowcowej i mieszanej

Alfred Samet
,
Elżbieta Arłukowicz
,
Roman Nowicki
,
Wioletta Barańska-Rybak

Przew Lek, 2002, 5, 4, 61-62
Online publish date: 2003/08/04
View full text
Get citation
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 


W ostatnich latach na całym świecie obserwuje się wzrost zagrażających życiu zakażeń indukowanych przez paciorkowce grupy A (posocznica, zespół toksycznego wstrząsu paciorkowcowego). W większości przypadków punktem wyjścia infekcji jest skóra i tkanki miękkie. Pierwotne zakażenie skóry ma początkowo niegroźny wygląd, po czym może dojść do gwałtownego rozwoju zmian miejscowych i rozsiewu ogólnoustrojowego prowadząc do niewydolności wielonarządowej [11].
Paciorkowiec beta-hemolizujący grupy A (Streptococcus pyogenes) jest głównym czynnikiem patogennym człowieka, izolowanym najczęściej (niekiedy wspólnie z gronkowcem złocistym) zarówno z powierzchownych, jak i głębokich zakażeń skóry, w takich chorobach jak liszajec, róża czy cellulitis [6, 9]. Paciorkowiec beta-hemolizujący grupy B (Streptococcus agalactiae) jest częstym składnikiem flory bakteryjnej dróg rodnych kobiet ciężarnych i może być przyczyną zakażeń noworodków.Róża Erysipelas


Jest najbardziej znanym paciorkowcowym zakażeniem skóry. Ma postać ostrego, powierzchownego zapalenia tkanki łącznej z towarzyszącą wysoką temperaturą. Cechą charakterystyczną jest szybkie rozprzestrzenianie się zmian z zajęciem układu limfatycznego. Choroba dotyczy najczęściej noworodków i niemowląt, u których wrotami zakażenia jest pępek. U dzieci starszych do zakażenia predysponują: mikrourazy (ukłucia, zadrapania), rany, ukąszenia owadów. Zmiany skórne manifestują się obrzękiem i ostrym stanem zapalnym skóry i tkanki podskórnej, powiększającym się obwodowo i nieregularnego kształtu, obwałowanym. Smugowate wypustki świadczą o szerzeniu się zakażenia drogą naczyń chłonnych [6]. Ognisko zapalne charakteryzuje się znaczną spoistością i bolesnością. Skóra jest napięta i lśniąca, czasami pokryta pęcherzami z przezroczystą treścią.
U noworodków róża zwykle rozpoczyna się w obrębie kikuta pępowiny i rozprzestrzenia się na przednią ścianę brzucha. Często towarzyszy temu wysoka gorączka z dreszczami, nudności, wymioty, a nawet bakteriemia [9].
U niemowląt zmiany umiejscawiają się często na twarzy – punktem wyjścia są błony śluzowe nosa i jamy ustnej. Róża twarzy często rozpoczyna się na jednym policzku, a następnie rozszerza się na drugą...


View full text...
Quick links
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe