Termedia.pl
 
 
eISSN: 2449-9382
ISSN: 1730-2935
Menedżer Zdrowia
Current issue Archive About the journal Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors
6/2003
 
Share:
Share:
more
 
 
abstract:

Terapia w zakonie

Jarosław Knap

Online publish date: 2003/12/16
View full text
Get citation
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 
Terapia w zakonie
Jarosław Knap

Wyremontowane pomieszczenia, miła obsługa, a na ścianach w gabinecie dyrektora certyfikaty jakości. Kierowany przez dyrektora Marka Krobickiego Szpital Bonifratrów nie tylko bilansuje się, ale także pomaga najuboższym. Na początku roku nasz Wojewódzki Oddział Chirurgii Naczyń i Angiologii wyposażony zostanie w nowy aparat angiograficzny. Dzięki temu możemy zaoferować kompleksowe leczenie pacjentom z chorobami naczyń – opowiada Krobicki o ostatnich zmianach w szpitalu. Naczyniówka u bonifratrów stała się już słynna w całej Małopolsce i okolicach. Jest jedynym ośrodkiem w regionie, w którym stosuje się wszystkie rodzaje leczenia, od poradni specjalistycznej poprzez leczenie zachowawcze, nowoczesne zabiegi wewnątrznaczyniowe aż po zabiegi chirurgiczne. Poradnia u bonifratrów przyjmuje połowę wszystkich pacjentów w województwie.

Skąd zdobyć pieniądze?


Nowy rozdział w historii założonego w 1609 roku Szpitala Ojców Bonifratrów, zaczął się 6 lat temu, kiedy na mocy porozumienia z wojewodą szpital powrócił do zakonu. Zakres działania poszerzyliśmy o świadczenia płatne: gabinety lekarskie i oddział chirurgii jednego dnia – mówi Marek Krobicki. Dziś usługi płatne stanowią 20 proc. całego przychodu szpitala i dzięki nim bonifratrzy mogą sobie pozwolić, np. na dopłacanie do usług świadczonych przez szpital w ramach kontraktów z NFZ. W ciągu ostatnich lat wyremontowano pomieszczenia i doposażono gabinety w nowoczesny sprzęt. Oddziały otrzymały tzw. subbudżety i składają z ich rozliczenia – comiesięczne sprawozdania. Lekarze mają zarejestrowaną działalność gospodarczą i mogą świadczyć usługi jako firmy zewnętrzne. Doskonały chirurg powinien być dobrze opłacany i szkoda jego talentu na wysiadywanie w szpitalu, tylko po to, by odrobić godziny etatowe – podkreśla Krobicki. Dlatego też u bonifratrów na stałe pracuje ok. 40 lekarzy, a 50 współpracuje ze szpitalem. Nad pacjentami czuwa 115 pielęgniarek.

Walka o jakość

Wprowadzono nowe regulaminy i zmieniono zasady zarządzania. Dzięki takim posunięciom Szpital Bonifratrów jest dziś jednym z niewielu szpitali w Polsce, które posiadają dwukrotny certyfikat jakości. Jest to pierwszy szpital w Polsce, który wdrożył zintegrowany system...


View full text...
FEATURED PRODUCTS
JOURNALS
Kurier Medyczny
Quick links
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe