facebook linkedin twitter
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
3/2006
vol. 9
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:

Zdrowie seksualne kobiet. Sprawozdanie z kongresu International Society for the Study of Women’s Sexual Health, Lizbona 9–12 marca 2006 r.

Krystyna Knypl

Przew Lek 2006; 3: 88-89
Data publikacji online: 2006/05/04
Pełna treść artykułu
Pobierz cytowanie
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 
Zagadnienia zdrowia seksualnego kobiet stosunkowo rzadko są tematem publikacji w prasie medycznej. Kongres był więc dobrą okazją do poszerzenia wiedzy w tej nowej i prężnie rozwijającej się dyscyplinie medycznej. Liczba specjalistów zajmujących się problematyką zdrowia seksualnego kobiet nie jest jeszcze duża – na kongres zgłosiło się zaledwie kilkuset uczestników. Dla porównania – na ubiegłoroczny kongres American Heart Association przyjechało 27 tys. uczestników z całego świata. Kameralny charakter kongresu pozwalał na skupienie uwagi na wszystkich tematach. Zaprezentowano bardzo oryginalną strukturę obrad – na poszczególnych sesjach omawiano percepcję bodźców seksualnych przez kobiety drogą poszczególnych zmysłów – wzroku, słuchu, dotyku, smaku i węchu. Autorem takiego podejścia do tematów był dr Andrea Salonia z Fondatione Centro San Raffaele w Mediolanie, przewodniczący komitetu naukowego konferencji. Obrady rozpoczęły się od wykładu inauguracyjnego dr Anity Clayton, która jest przewodniczącą International Society for the Study of Women’s Sexual Health. Prelegentka podkreśliła, że seksualność odgrywa bardzo dużą rolę w życiu każdego człowieka, ale problematyka ta nie znajduje należytego odzwierciedlenia w programach nauczania uczelni medycznych i szkoleniu podyplomowym lekarzy. Nadal nie są przełamane opory, jakie mają lekarze i pacjenci, przed omawianiem problemów życia seksualnego podczas spotkań w gabinecie lekarskim. Niedostateczne jest wyszkolenie lekarzy w problematyce zdrowia seksualnego, ograniczona wiedza na temat dysfunkcji seksualnych, nieprecyzyjne kryteria diagnostyczne, skończone możliwości terapeutyczne, krótki czas trwania wizyty. W 1999 r. podczas XIV Światowego Kongresu Seksuologicznego w Hongkongu ogłoszono prawa seksualne człowieka, które od 2000 r. są również propagowane przez Światową Organizację Zdrowia i uważane za część praw człowieka.
1. Prawo do wolności seksualnej
obejmuje indywidualną możliwość wyrażania potencjału seksualnego, z wykluczeniem wszelkich form seksualnego przymusu, wykorzystania czy nadużyć.
2. Prawo do seksualnej odrębności, integralności i bezpieczeństwa seksualnego
zapewnia możliwość podejmowania decyzji dotyczących życia seksualnego zgodnych z własną moralnością i obowiązującą etyką. Prawo to obejmuje sprawowanie kontroli nad...


Pełna treść artykułu...
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe