facebook linkedin twitter
 
ISSN: 1231-6407
Ginekologia Praktyczna
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Kontakt Zasady publikacji prac
3/2005
vol. 13
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:

Życie małżeńskie króla Kazimierza Wielkiego

Janusz Kubicki

Gin Prakt 2005; 84, 3: 37
Data publikacji online: 2005/06/30
Pełna treść artykułu
Pobierz cytowanie
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 
Kazimierz Wielki, urodzony 30 kwietnia 1310 r., był najmłodszym, szóstym, dzieckiem króla Władysława Łokietka (starsi bracia: Stefan i Władysław zmarli w dzieciństwie). Wkrótce po śmierci Władysława Łokietka, został 25 kwietnia 1333 r. ukoronowany w katedrze wawelskiej przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława na króla Polski. Kazimierz miał wówczas 23 lata.

Postać Kazimierza Wielkiego budzi ogromne zainteresowanie historyków z wielu powodów:
1. Jako jedyny w historii Polski otrzymał przydomek Wielki.
2. Zawdzięczamy mu przemianę Polski glinianej, drewnianej i nieschludnej w Polskę murowaną, ozdobną i wspaniałą.
3. Założył Wszechnicę Krakowską, z której wyrósł Uniwersytet Jagielloński
4. Niestety, wskutek skomplikowanego życia małżeńskiego, na nim wygasła linia Piastów Krakowskich.
Mało kto pamięta, że żadna z jego koronowanych żon, jak również czwarta – pozbawiona praw monarszych, nie dała mu syna, natomiast z kochankami miał 3 synów i 5 córek. Wreszcie pamiętać należy, że Kazimierz Wielki był bigamistą, przy czym w drugim przypadku bigamistą do potęgi!

Pierwsza jego żona, Aldona, zmarła nagle 26 maja 1339 r. W czerwcu 1341r. odbyły się w Pradze zaślubiny Kazimierza Wielkiego z najstarszą córką króla Jana Luksemburskiego, Małgorzatą. Małgorzata nie cierpiała oblubieńca, a los oszczędził jej długiego z nim małżeństwa, gdyż nagle zmarła miesiąc później (11 lipca 1341 r.).

We wrześniu tegoż roku odbyły się w Poznaniu zaślubiny 31-letniego Kazimierza Wielkiego z 18-letnią Adelajdą, córką heskiego grafa Henryka Żelaznego. Niestety, wkrótce okazało się, że jest ona bezpłodna, została więc osadzona w odosobnieniu, w zamku, w Żarnowcu nad Pilicą.

W 6 lat po zaślubinach poznańskich rozpoczął się niezwykły romans Kazimierza Wielkiego z polską szlachcianką o imieniu Cudka, żoną dworzanina królewskiego Niewierzy, która dała królowi 3 synów: Niewierzę, Jana i Pełka. Kazimierz Wielki zawsze hojnie ją obdarowywał, a w testamencie pamiętał o nieślubnych synach.

Po 5 latach romansu z Cudką przyszedł burzliwy epizod miłości króla do Żydówki z krakowskiego Kazimierza – Esterki, która urodziła mu kilka córek. Jedna z ulic krakowskiego Kazimierza nosi nazwę Estery. Krakowski Kazimierz, będący obecnie integralną częścią Krakowa (główna jego ulica nosi nazwę Krakowskiej), przeżywa burzliwy rozwój, powstają ekskluzywne hotele i restauracje...


Pełna treść artykułu...
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.