ARCHIVAL" /> Życie małżeńskie króla Kazimierza Wielkiego, Janusz Kubicki - Ginekologia Praktyczna - - - <span style="color: red">ARCHIWALNE</span> 3/2005
 
ISSN: 1231-6407
Ginekologia Praktyczna - - - ARCHIVAL
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Kontakt Zasady publikacji prac
3/2005
vol. 13
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Życie małżeńskie króla Kazimierza Wielkiego

Janusz Kubicki

Gin Prakt 2005; 84, 3: 37
Data publikacji online: 2005/06/30
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Kazimierz Wielki, urodzony 30 kwietnia 1310 r., był najmłodszym, szóstym, dzieckiem króla Władysława Łokietka (starsi bracia: Stefan i Władysław zmarli w dzieciństwie). Wkrótce po śmierci Władysława Łokietka, został 25 kwietnia 1333 r. ukoronowany w katedrze wawelskiej przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława na króla Polski. Kazimierz miał wówczas 23 lata.

Postać Kazimierza Wielkiego budzi ogromne zainteresowanie historyków z wielu powodów:
1. Jako jedyny w historii Polski otrzymał przydomek Wielki.
2. Zawdzięczamy mu przemianę Polski glinianej, drewnianej i nieschludnej w Polskę murowaną, ozdobną i wspaniałą.
3. Założył Wszechnicę Krakowską, z której wyrósł Uniwersytet Jagielloński
4. Niestety, wskutek skomplikowanego życia małżeńskiego, na nim wygasła linia Piastów Krakowskich.
Mało kto pamięta, że żadna z jego koronowanych żon, jak również czwarta – pozbawiona praw monarszych, nie dała mu syna, natomiast z kochankami miał 3 synów i 5 córek. Wreszcie pamiętać należy, że Kazimierz Wielki był bigamistą, przy czym w drugim przypadku bigamistą do potęgi!

Pierwsza jego żona, Aldona, zmarła nagle 26 maja 1339 r. W czerwcu 1341r. odbyły się w Pradze zaślubiny Kazimierza Wielkiego z najstarszą córką króla Jana Luksemburskiego, Małgorzatą. Małgorzata nie cierpiała oblubieńca, a los oszczędził jej długiego z nim małżeństwa, gdyż nagle zmarła miesiąc później (11 lipca 1341 r.).

We wrześniu tegoż roku odbyły się w Poznaniu zaślubiny 31-letniego Kazimierza Wielkiego z 18-letnią Adelajdą, córką heskiego grafa Henryka Żelaznego. Niestety, wkrótce okazało się, że jest ona bezpłodna, została więc osadzona w odosobnieniu, w zamku, w Żarnowcu nad Pilicą.

W 6 lat po zaślubinach poznańskich rozpoczął się niezwykły romans Kazimierza Wielkiego z polską szlachcianką o imieniu Cudka, żoną dworzanina królewskiego Niewierzy, która dała królowi 3 synów: Niewierzę, Jana i Pełka. Kazimierz Wielki zawsze hojnie ją obdarowywał, a w testamencie pamiętał o nieślubnych synach.

Po 5 latach romansu z Cudką przyszedł burzliwy epizod miłości króla do Żydówki z krakowskiego Kazimierza – Esterki, która urodziła mu kilka córek. Jedna z ulic krakowskiego Kazimierza nosi nazwę Estery. Krakowski Kazimierz, będący obecnie integralną częścią Krakowa (główna jego ulica nosi nazwę Krakowskiej), przeżywa burzliwy rozwój, powstają ekskluzywne hotele i restauracje...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.