Maciej Świerczyński/Agencja Gazeta

W Polsce pacjenci nie mają zapewnionego prawa do godnego umierania ►

Udostępnij:
– „Standardy postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia” nie rozwiązują wszystkich problemów. W przepisach prawa nadal nie istnieje pojęcie daremnej terapii. Dlatego lekarze wciąż stosują procedury, które tylko przysparzają pacjentom cierpienia – mówi prof. Andrzej Kübler w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.
Od wielu lat eksperci podejmują próby uporządkowania kwestii związanych z daremną terapią, szczególnie w przypadku pacjentów pozbawionych możliwości świadomego składania oświadczeń woli. Kolejnym krokiem na drodze do regulacji związanych z procedurami zaprzestania uporczywej terapii są „Standardy postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia”. Dokument został opracowany przez wielodyscyplinarny zespół ekspertów powołanych przez Rzecznika Praw Pacjenta.

– Zaproszenie do dyskusji przez Rzecznika Praw Pacjenta ekspertów z tak wielu dziedzin, z pewnością było trafnym działaniem. W tym przypadku zakres prac dotyczył głównie medycznych aspektów tego, jak postępować z umierającym pacjentem – mówi prof. Andrzej Kübler, koordynator Centrum Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Natomiast wciąż nierozwiązane pozostają kwestie prawne, o co od lat apelują eksperci. W efekcie chorzy często nie mogą zadecydować o sobie w okresie kończącego się życia. A lekarze reanimują i podtrzymują przy życiu osoby, w przypadku których te procedury nie przynoszą pozytywnych efektów, ale narażając je na zbędne cierpienie.

– Trzeba starać się podejmować decyzje, które pozwolą ludziom umierać z godnością. Niby polskie prawo im to zapewnia, co jest zapisane w ustawie o prawach pacjenta, ale jest jednak wiele braków. Np. pacjent nie może wybrać swojego opiekuna, który będzie podejmował w jego imieniu decyzje, kiedy będzie nieprzytomny. Nadal potrzebujemy nie tylko wytycznych, ale także zmian prawnych – zauważa prof. Kübler.

Zdaniem eksperta, poza regulacjami legislacyjnymi, brakuje zarówno szeroko rozumianej edukacji społecznej na temat problemów związanych z końcem życia, jak i skierowanej do środowiska medycznego. Innym rozwiązaniem jest powoływanie w szpitalach zespołów wspomagania opieki paliatywnej.



Przeczytaj także: „Rekomendacje dotyczące postępowania w okresie kończącego się życia”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.