eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
2/2016
vol. 1
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Co boli współczesną reumatologię?

Kamilla Gębska

Data publikacji online: 2016/08/17
Duża część działań diagnostyczno-terapeutycznych może być wykonana w trybie przychodnianym, ale obecnie jest to bardzo trudne, a nawet niemożliwe do zrealizowania we właściwy sposób – mówił prof. Eugeniusz J. Kucharz, prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas 35. Konferencji Ordynatorów i Kierowników Poradni Reumatologicznych w Warszawie.
W swoim wystąpieniu prof. Kucharz przedstawił propozycje zagadnień dotyczących reumatologii, które wymagają dyskusji. Akcentował, że w ostatnich latach reumatologia kliniczna bardzo się zmieniła, a wspólnym celem środowiska jest optymalizacja leczenia pacjentów z chorobami reumatologicznymi. Jako bardzo istotną kwestię wskazał zmniejszenie ograniczeń w udzielaniu świadczeń przez reumatologów zatrudnionych w lecznictwie ambulatoryjnym.
– Duża część działań diagnostyczno-terapeutycznych może być wykonana w trybie przychodnianym, ale obecnie jest to bardzo trudne, a nawet niemożliwe do zrealizowania we właściwy sposób. Ważne jest, aby reumatolog w przychodni podczas pierwszej wizyty miał możliwość wykonania potrzebnej diagnostyki – mówił prof. Kucharz. Podkreślał, że z uwagi na ograniczenia w przyznanej liczbie punktów na pierwszą wizytę trudno jest przeprowadzić prawidłowe postępowanie diagnostyczne. Jego zdaniem, aby zlikwidować tę przeszkodę, która rzutuje na wiele innych etapów leczenia chorego, niezbędne jest zwiększenie liczby punktów przyznanych w tym celu. Mówił także o tym, że jeżeli udałoby się skrócić czas oczekiwania na wyniki niektórych badań obrazowych, to u zdecydowanej większości chorych można by ustalić rozpoznanie lub ukierunkować je podczas dwóch wizyt w poradni w stosunkowo krótkim czasie. To z kolei pozwoli na rozpoczęcie właściwego leczenia w korzystnym dla chorego okresie. Akcentował korzyści medyczne wynikające z wczesnego rozpoznania i wykorzystania tzw. okna możliwości. Oprócz korzyści medycznych istotny jest także przebieg postępowania ambulatoryjnego, który może znacząco zmniejszyć liczbę hospitalizacji. – Obecnie w celu postawienia diagnozy niezbędne są wielokrotne – bo brakuje punktów – i rozciągnięte w czasie – bo są kolejki, wizyty. Tym samym choroba ulega zaostrzeniu. A w końcu pacjent trafia na oddział szpitalny – mówił prof. Kucharz i dodał, iż nie można zapomnieć o oddolnych inicjatywach środowiska reumatologów polegających na stworzeniu szybkiej ścieżki...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.