ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza
 
Wyszukiwanie
1/2004
 
Poleć ten artykuł innym:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:

OPIS PRZYPADKU
Chory na cukrzycę z wirusowym zapaleniem wątroby typu C

Adam Węgrzynowski

Przew Lek 2004, 7, 1, 92-93
Na oddział diabetologii i chorób wewnętrznych przyjęto 51-letniego mężczyznę, u którego od kilku tygodni występowały nawracające niedocukrzenia. Pacjent ma wyższe wykształcenie, prowadzi aktywny tryb życia zawodowego, związany z nieregularnym przyjmowaniem posiłków i nie skarży się na inne dolegliwości. Rozpoznana 4 lata temu cukrzyca typu 2 leczona była przez 2 lata gliklazydem. Oprócz cukrzycy, pacjent leczył się również z powodu wykrytego kilka lat temu nadciśnienia tętniczego. Wartości ciśnienia w ciągu ostatnich kilku tygodni podczas spoczynku wynosiły średnio 120/70 mmHg. Podczas przeprowadzania rutynowej diagnostyki powikłań cukrzycy i ognisk zakażenia po roku od jej wykrycia, u pacjenta przypadkowo rozpoznano zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C. W tym czasie pacjent nie zgłaszał dolegliwości mogących sugerować postawione rozpoznanie.


W tym czasie wykonano badania biochemiczne, z których część przedstawiono w tab. 1.
Wykonano dalszą diagnostykę w poradni chorób zakaźnych i po potwierdzeniu obecności wirusa HCV (HCV-RNA metodą PCR – wynik dodatni) przeprowadzono roczną terapię interferonem. W trakcie leczenia przeciwwirusowego rozpoczęto leczenie insuliną, podawaną w modelu intensywnej czynnościowej insulinoterapii. Z uwagi na niewielkie dobowe zapotrzebowanie na insulinę (ok. 20 j./dobę przy wadze ok. 80 kg) pacjent podawał sobie jedynie insulinę o krótkim czasie działania do głównych posiłków. Potrzebną dawkę insuliny obliczał, stosując tabele wymienników węglowodanowych, przeliczając pół jednostki insuliny na każdy wymiennik węglowodanowy podczas śniadania i kolacji oraz jedną jednostkę na każdy wymiennik podczas obiadu.
Po zakończonym leczeniu interferonem uzyskano przejściowo ujemną wiremię, potwierdzoną badaniami PCR. Wówczas pacjent zaprzestał podawania insuliny, stosując dietę cukrzycową.
Kilka tygodni przed przyjęciem do szpitala pacjentowi ponownie zalecono stosowanie gliklazydu o przedłużonej formie uwalniania. Spowodowało to pogorszenie ogólnego samopoczucia, związanego głównie z nawracającymi niedocukrzeniami. Nasilenie dolegliwości następowało w ciągu dnia (po zwiększonym wysiłku fizycznym, w czasie dłuższej przerwy między posiłkami), jak też w nocy. Pacjent unikał hipoglikemii, spożywając przypadkowe dawki węglowodanów w postaci napojów (soki...


Pełna treść artykułu...
Polecamy
Książki:
Bates – kieszonkowy przewodnik po badaniu podmiotowym i przedmiotowym
Lynn S. Bickley

REDAKTORZY WYDANIA POLSKIEGO:
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong
dr n. med. Piotr Jędrusik


Format: 108x180
Liczba stron: 432
Oprawa: miękka
 
Przewodnik praktyczny jak stosować statyny
Ragavendra R. Baliga

redaktor wydania polskiego prof. nadzw. dr hab. Maciej BanachFormat: kieszonkowy 110 x 190
Liczba stron 92
Oprawa miękka
 
Cała prawda o e-papierosach

Jean-François Etter, Gérard Mathern

Format: 125x197 mm
Liczba stron: 208
Oprawa: miękka
 
NOWOŚĆ!
Atlas kliniczno-patologiczny chorób trzustki
pod redakcją Jarosława Wejmana i Krzysztofa BieleckiegoFormat: 205x290
Liczba stron: 160
Oprawa twarda
 
Internet:
Studenci Medycyny i Farmacji
Portal adresowanych do studentów uczelni medycznych w Polsce i za granicą.
Polityka prywatności Polityka reklamowa Napisz do nas Nota prawna Regulamin
Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej: sprawdź tutaj
Created by Bentus
PayU - płatności internetowe