Przewodnik Lekarza
 
Wyszukiwanie
10/2001
 
Poleć ten artykuł innym:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:

Nietrzymanie moczu u kobiet

Maciej Czaplicki

Przew Lek 2001, 4, 10, 80-82


Nietrzymaniem moczu określa się mimowolne gubienie (wyciekanie moczu z dolnych dróg moczowych), będące przyczyną trudności higienicznych prowadzących do problemów socjalnych. Zgodnie z definicją Międzynarodowego Towarzystwa Kontynencji (ICS) nietrzymanie moczu jest stanem, który zaburza funkcjonowanie chorego w społeczeństwie lub powoduje trudności w utrzymaniu higieny.
National Institute of Health
(USA) podaje, że nietrzymanie moczu jest nie tylko nieprawidłowością fizyczną i socjalną, lecz także bardzo kosztowną chorobą. Koszty leczenia, rehabilitacji i niemożności podjęcia pracy zawodowej przez chorych dotkniętych tym schorzeniem, wynoszą przeciętnie 10–12 mld dolarów rocznie. Niemieckie Towarzystwo Urologiczne oceniło w 1995 r., że koszty leczenia chorych cierpiących z powodu nietrzymania moczu w Niemczech przekraczają rocznie 2 mld marek.

Dokładna częstość występowania nietrzymania moczu jest nieznana. Różne opracowania podają, że występuje ono średnio u 8–20 proc. kobiet w wieku 40–60 lat, które z innych powodów zgłaszają się po poradę do lekarza ogólnego. Należy zaznaczyć, że jedynie 16–20 proc. kobiet z objawami nietrzymania moczu zgłasza się do lekarza z powodu tej dolegliwości.

Ustalono statystycznie znamienne różnice w częstości występowania nietrzymania moczu u kobiet, zależne od miejsca zamieszkania. Przed menopauzą nietrzymanie moczu znacznie częściej występuje u kobiet zamieszkałych w miastach, natomiast po menopauzie (po 50. roku życia) częściej występuje u kobiet mieszkających na wsi. Różnicę tę próbuje się wyjaśnić mniejszą masą urodzeniową dzieci urodzonych przez kobiety zamieszkujące miasta oraz większą sprawnością przepony moczowo- -płciowej u kobiet ze środowisk wiejskich w związku z wielofunkcyjnym charakterem ich pracy.
Urazy, na jakie narażone są narządy miednicy mniejszej podczas porodu, są uznawane za jedną z głównych przyczyn wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet. Liczba porodów ma mniejsze znaczenie niż ich przebieg.
Na częstość występowania wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet ma również wpływ charakter pracy zawodowej. Kobiety pracujące fizycznie, w zawodach wymagających podnoszenia ciężarów, narażone są częściej na wystąpienie tej choroby...


Pełna treść artykułu...
Polecamy
Konferencje:
Top Medical Trends 2015
20.03.2015 - 22.03.2015
pozostało 113 dni
Pułapki w Diagnostyce i Farmakoterapii Nowotworów
17.04.2015 - 18.04.2015
pozostało 141 dni
Książki:
Bates – kieszonkowy przewodnik po badaniu podmiotowym i przedmiotowym
Lynn S. Bickley

REDAKTORZY WYDANIA POLSKIEGO:
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong
dr n. med. Piotr Jędrusik


Format: 108x180
Liczba stron: 432
Oprawa: miękka
 
Cała prawda o e-papierosach

Jean-François Etter, Gérard Mathern

Format: 125x197 mm
Liczba stron: 208
Oprawa: miękka
 
Opryszczka, półpasiec, ospa wietrzna
pod redakcją Ryszarda ŻabyFormat A5
Liczba stron 176
Oprawa miękka
 
Przewodnik praktyczny jak stosować statyny
Ragavendra R. Baliga

redaktor wydania polskiego prof. nadzw. dr hab. Maciej BanachFormat: kieszonkowy 110 x 190
Liczba stron 92
Oprawa miękka
 
Internet:
Studenci Medycyny i Farmacji
Portal adresowanych do studentów uczelni medycznych w Polsce i za granicą.
Polityka prywatności Polityka reklamowa Napisz do nas Regulamin Nota prawna
Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej: sprawdź tutaj
Created by Bentus
PayU - płatności internetowe