ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza
 
Wyszukiwanie
10/2001
 
Poleć ten artykuł innym:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:

Nietrzymanie moczu u kobiet

Maciej Czaplicki

Przew Lek 2001, 4, 10, 80-82


Nietrzymaniem moczu określa się mimowolne gubienie (wyciekanie moczu z dolnych dróg moczowych), będące przyczyną trudności higienicznych prowadzących do problemów socjalnych. Zgodnie z definicją Międzynarodowego Towarzystwa Kontynencji (ICS) nietrzymanie moczu jest stanem, który zaburza funkcjonowanie chorego w społeczeństwie lub powoduje trudności w utrzymaniu higieny.
National Institute of Health
(USA) podaje, że nietrzymanie moczu jest nie tylko nieprawidłowością fizyczną i socjalną, lecz także bardzo kosztowną chorobą. Koszty leczenia, rehabilitacji i niemożności podjęcia pracy zawodowej przez chorych dotkniętych tym schorzeniem, wynoszą przeciętnie 10–12 mld dolarów rocznie. Niemieckie Towarzystwo Urologiczne oceniło w 1995 r., że koszty leczenia chorych cierpiących z powodu nietrzymania moczu w Niemczech przekraczają rocznie 2 mld marek.

Dokładna częstość występowania nietrzymania moczu jest nieznana. Różne opracowania podają, że występuje ono średnio u 8–20 proc. kobiet w wieku 40–60 lat, które z innych powodów zgłaszają się po poradę do lekarza ogólnego. Należy zaznaczyć, że jedynie 16–20 proc. kobiet z objawami nietrzymania moczu zgłasza się do lekarza z powodu tej dolegliwości.

Ustalono statystycznie znamienne różnice w częstości występowania nietrzymania moczu u kobiet, zależne od miejsca zamieszkania. Przed menopauzą nietrzymanie moczu znacznie częściej występuje u kobiet zamieszkałych w miastach, natomiast po menopauzie (po 50. roku życia) częściej występuje u kobiet mieszkających na wsi. Różnicę tę próbuje się wyjaśnić mniejszą masą urodzeniową dzieci urodzonych przez kobiety zamieszkujące miasta oraz większą sprawnością przepony moczowo- -płciowej u kobiet ze środowisk wiejskich w związku z wielofunkcyjnym charakterem ich pracy.
Urazy, na jakie narażone są narządy miednicy mniejszej podczas porodu, są uznawane za jedną z głównych przyczyn wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet. Liczba porodów ma mniejsze znaczenie niż ich przebieg.
Na częstość występowania wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet ma również wpływ charakter pracy zawodowej. Kobiety pracujące fizycznie, w zawodach wymagających podnoszenia ciężarów, narażone są częściej na wystąpienie tej choroby...


Pełna treść artykułu...
Polecamy
Książki:
Bates – kieszonkowy przewodnik po badaniu podmiotowym i przedmiotowym
Lynn S. Bickley

REDAKTORZY WYDANIA POLSKIEGO:
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong
dr n. med. Piotr Jędrusik


Format: 108x180
Liczba stron: 432
Oprawa: miękka
 
Diabetologia - Kompendium
pod redakcją Leszka CzupryniakaFormat: 190x250 mm
Liczba stron: 432
Oprawa miękka
 
Leksykon genetyki w psychiatrii
prof. dr hab. n. med. Joanna Hauser, dr n. med. Monika Dmitrzak-WęglarzFormat B5
Liczba stron 168
Oprawa twarda
 
Kompresjoterapia
pod redakcją Arkadiusza Jawienia
i Marii T. Szewczyk

format A5
liczba stron 152
oprawa miękka
 
Internet:
Studenci Medycyny i Farmacji
Portal adresowanych do studentów uczelni medycznych w Polsce i za granicą.
Polityka prywatności Polityka reklamowa Napisz do nas Nota prawna Regulamin
Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej: sprawdź tutaj
Created by Bentus
PayU - płatności internetowe