ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
11/2003
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Kwasica utajona – inne spojrzenie na osteoporozę

Armand Grześ

Przew Lek 2003, 6, 11/12, 36-39
Data publikacji online: 2004/04/17
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Regulacja pH wewnątrzkomórkowego i zewnątrzkomórkowego jest niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Za utrzymanie prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej (pH krwi w granicach 7,37-7,43) odpowiada zespół współgrających ze sobą mechanizmów.
Najnowsze badania dowodzą, że oprócz dobrze poznanych zaburzeń typu kwasicy czy zasadowicy – oddechowej, metabolicznej lub mieszanej – istnieje tzw. kwasica utajona. Pomimo, że pH utrzymywane jest w dolnych granicach normy, to systemy buforowe są niewydolne. Objawy kwasicy utajonej są niecharakterystyczne. Wymienić tu można m.in. takie objawy, jak przewlekłe zmęczenie, obniżenie wydolności organizmu, problemy z koncentracją i zmniejszenie odporności na stres. Niektóre badania sugerują ponadto, że kwasica utajona powodując zaburzenia gospodarki mineralnej, może wywoływać takie choroby, jak osteoproza i choroby reumatyczne [1].


Problem osteoporozy jest niezmiernie ważny społecznie. W samej Europie, Japonii i USA dotyczy ok. 75 mln ludzi. Szacuje się, że na terenie Unii Europejskiej w wyniku osteoporozy co 30 sekund dochodzi do złamania kości. Koszty ponoszone rocznie tylko na leczenie szpitalne z tego powodu wynoszą ok. 5 mld euro. Szacuje się również, że w wyniku złamań osteoporotycznych 10–20 proc. pacjentów umiera, a 1/3 nie jest zdolna do samodzielnego funkcjonowania [2].
W związku z wysokimi kosztami społecznymi osteoporozy zwraca się szczególną uwagę na jej zapobieganie. Jednym z podstawowych elementów zapobiegania jest właściwa dieta. Sugeruje się, że dodatkowa suplementacja preparatami wapnia może zapobiegać osteoporozie. Teza ta do dziś pozostaje jednak ciągle kontrowersyjna [3, 4]. Badania nad wpływem kwasicy utajonej na osteoporozę potwierdzają, że odpowiednia dieta może zmniejszyć ryzyko wystąpienia osteoporozy. Dieta bogata w zasadotwórcze składniki pokarmowe, takie jak owoce i warzywa, oraz suplementacja preparatami wyrównującymi zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej chronią przed utratą wapnia z kości, a tym samym osteoporozą.


Kwasica a osteoporoza


W wyniku zaburzenia pH organizmu uruchamiane są mechanizmy odpowiedzialne za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Obok procesów zachodzących w nerkach i płucach wykorzystywany jest w tym celu szereg systemów buforowych – głównie hemoglobina i bufor fosforanowy, oraz sole organiczne makro- i mikroelementów.
Kwasica utajona...


Pełna treść artykułu...
słowa kluczowe:

kwasina, oddechowa, metaboliczna, zasadowica, osteoporoza, czynniki ryzyka, złamania patologiczne, T-score, Z-score, wapń, mineralizacja, gospodarka, zrzeszotnienie, kość, kości, epidemiologia, masa kostna, typ A, typ B, densytometria, gęstość mineralna kości,

© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.