Przewodnik Lekarza
 
Wyszukiwanie
4/2002
 
Poleć ten artykuł innym:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:

Gruczolaki jelita grubego

Arkadiusz Jawień, Krzysztof Tojek, Zbigniew Banaszkiewicz

Przew Lek, 2002, 5, 4, 34-36


Gruczolaki to łagodne nowotwory, zbudowane z rozrośniętego nabłonka, których cechą podstawową jest dysplazja. Zgodnie z podziałem WHO zaproponowanym przez Morisona i Sobina wśród gruczolaków wyróżnia się: gruczolaki cewkowe, kosmkowe i mieszane cewkowo-kosmkowe. Gruczolaki jelita grubego stwierdza się u 5–10 proc. bezobjawowych chorych po 40. roku życia, a w wieku 50–75 lat odsetek ten sięga 55 proc.

Gruczolaki w ok. 80 proc. przypadków znajdowane są w odbytnicy i esicy. Jednak na podstawie badań autopsyjnych stwierdzono, że rozmieszczenie gruczolaków w jelicie jest równomierne, natomiast w lewej części okrężnicy znajduje się częściej gruczolaki większe, przekraczające 10 mm średnicy.


Polipem nazywamy tkankę wyrastającą do światła przewodu pokarmowego pokrytą błoną śluzową. Makroskopowo wyróżnia się polipy siedzące, półuszypułowane, uszypułowane i gruczolaki płaskie (tab. 1.). Doświadczenie w wykrywaniu płaskich gruczolaków mają jedynie endoskopiści japońscy. Przyczynę tego faktu upatruje się w stosowanych przez nich odpowiednich technikach barwienia, jak i dużej dokładności wykonywanych endoskopii. Gruczolaki płaskie wykrywane są w 2 proc. wykonywanych kolonoskopii. W krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych do niedawna poddawano w wątpliwość istnienie płaskich gruczolaków. Są to zmiany słabo widoczne, bardzo trudne do identyfikacji i wyglądem przypominające otarcie lub zaczerwienienie błony śluzowej.

Jedynie badanie mikroskopowe pozwala na wyróżnienie grupy polipów nowotworowych. Wśród polipów nowotworowych najczęściej spotyka się gruczolaka cewkowego (65–85 proc.), rzadziej gruczolaka cewkowo-kosmkowego (16–27 proc.) i najrzadziej gruczolaka kosmkowego (3–9 proc.).

Gruczolaki cewkowe (adenoma tubulare) zlokalizowanie są w całej okrężnicy w 40 proc. przypadków po prawej stronie okrężnicy, w 40 proc. po stronie lewej, w 20 proc. występują w odbytnicy. Najczęściej są małe, do 10 mm średnicy i występują w grupach. W badaniach sekcyjnych stwierdza się je u 30–38 proc. osób [15]. Rak w gruczolaku cewkowym występuje w 5–10 proc.

Gruczolak kosmkowy (adenoma villosum, papilloma villosum) występuje najczęściej u osób starszych jako pojedynczy polip esicy lub...


Pełna treść artykułu...
Polecamy
Książki:
Bates – kieszonkowy przewodnik po badaniu podmiotowym i przedmiotowym
Lynn S. Bickley

REDAKTORZY WYDANIA POLSKIEGO:
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong
dr n. med. Piotr Jędrusik


Format: 108x180
Liczba stron: 432
Oprawa: miękka
 
Kompresjoterapia
pod redakcją Arkadiusza Jawienia
i Marii T. Szewczyk

format A5
liczba stron 152
oprawa miękka
 
Opryszczka, półpasiec, ospa wietrzna
pod redakcją Ryszarda ŻabyFormat A5
Liczba stron 176
Oprawa miękka
 
Przewodnik praktyczny jak stosować statyny
Ragavendra R. Baliga

redaktor wydania polskiego prof. nadzw. dr hab. Maciej BanachFormat: kieszonkowy 110 x 190
Liczba stron 92
Oprawa miękka
 
Internet:
Studenci Medycyny i Farmacji
Portal adresowanych do studentów uczelni medycznych w Polsce i za granicą.
Polityka prywatności Polityka reklamowa Napisz do nas Nota prawna Regulamin
Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej: sprawdź tutaj
Created by Bentus
PayU - płatności internetowe