ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza
 
Wyszukiwanie
8/2002
 
Poleć ten artykuł innym:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:

Bóle kości, mięśni i stawów – problemy diagnostyczne i lecznicze

Andrzej Pluta, Leszek Szczepański

Przew Lek 2002, 5, 8, 84-92


Z odpowiedzi ankietowanych lekarzy pierwszego kontaktu wynika, że co czwarta dorosła osoba, która zgłasza się po poradę, skarży się na bóle kości, mięśni lub stawów [1–3]. Większość tych objawów ma podłoże w uszkodzeniach (często mechanicznych) i stanach zapalnych różnych elementów układu ruchu [1, 4–6]. Lekarze nie są dobrze przygotowani do ich diagnozowania i leczenia, nie ma bowiem odpowiednich programów szkolenia przed- i podyplomowego w zakresie zespołów bólowych układu ruchu. Artykuł zawiera propozycje strategii postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w bólach kości, mięśni i stawów.Przed przystąpieniem do lektury prosimy Czytelników o chwilę refleksji. Prosimy zastanowić się, na jakich przesłankach oparta jest wiara chorego, że źródło bólu znajduje się właśnie w określonej tkance: kostnej, mięśniowej lub stawie? Pytanie to nie dotyczy przypadków oczywistych, w których lokalizacja bólu podana przez chorego jest poparta widoczną zmianą patologiczną, np. obrzękiem stawu. Mimo iż większość skarg na bóle w układzie ruchu dotyczy przypadków niejasnych diagnostycznie, pacjent z reguły wie, że bolą go kości bądź stawy, czy mięśnie. Zadziwiająco duża część lekarzy przyjmuje z powagą tę wskazówkę diagnostyczną, wpisując ją do historii choroby.
Zainteresowanym tym problemem proponujemy krótki test – proszę zapytać przynajmniej kilku chorych, z czego wnoszą, że ból jest, np. mięśniowy lub kostny. Można z góry założyć, że chory albo poczuje się zaskoczony pytaniem i nie będzie umiał podać racjonalnych powodów, albo też odpowiedź będzie naiwna, niejednokrotnie nawet zabawna. Część chorych jednak argumentuje logiczniej, opierając się na cechach klinicznych bólu, głównie jego charakterze i lokalizacji.
Charakter bólu jest niepewnym wskaźnikiem rodzaju tkanki, z którego pochodzi. Najłatwiej na tej podstawie odróżnić ból pochodzący z nerwów obwodowych, bowiem ma on zwykle cechy parestezji [7]. Chorzy jednak na ogół nie znają znaczenia tej cechy bólu. Różny charakter bólu może stanowić wskazówkę diagnostyczną dla lekarza, ale zwykle bywa mylnie interpretowany przez chorego [5, 8, 9].
Lokalizacja jest zwodniczą cechą kliniczną źródła bólu w układzie ruchu. Najczęściej ból jest odczuwany obwodowo od...


Pełna treść artykułu...
Polecamy
Książki:
Bates – kieszonkowy przewodnik po badaniu podmiotowym i przedmiotowym
Lynn S. Bickley

REDAKTORZY WYDANIA POLSKIEGO:
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong
dr n. med. Piotr Jędrusik


Format: 108x180
Liczba stron: 432
Oprawa: miękka
 
NOWOŚĆ!
Atlas kliniczno-patologiczny chorób trzustki
pod redakcją Jarosława Wejmana i Krzysztofa BieleckiegoFormat: 205x290
Liczba stron: 160
Oprawa twarda
 
Leksykon genetyki w psychiatrii
prof. dr hab. n. med. Joanna Hauser, dr n. med. Monika Dmitrzak-WęglarzFormat B5
Liczba stron 168
Oprawa twarda
 
Diabetologia - Kompendium
pod redakcją Leszka CzupryniakaFormat: 190x250 mm
Liczba stron: 432
Oprawa miękka
 
Internet:
Studenci Medycyny i Farmacji
Portal adresowanych do studentów uczelni medycznych w Polsce i za granicą.
Polityka prywatności Polityka reklamowa Napisz do nas Nota prawna Regulamin
Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej: sprawdź tutaj
Created by Bentus
PayU - płatności internetowe