ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza
 
Wyszukiwanie
7/2007
 
Poleć ten artykuł innym:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:

Czy mykoplazmowe zapalenie płuc może być problemem diagnostycznym i leczniczym?

Beata Brajer, Halina Batura-Gabryel

Przew Lek 2007;7:70-73
Mycoplasma pneumoniae została wyizolowana po raz pierwszy z plwociny chorego na pierwotne atypowe zapalenie płuc w 1944 r. [1]. Ten patogen, należący do grupy najmniejszych drobnoustrojów, jest jednym z najważniejszych bakteryjnych czynników chorobotwórczych układu oddechowego u osób poniżej 30. roku życia. Dwie ważne cechy charakterystyczne bakterii, o których nie należy zapominać, to brak ściany komórkowej i niewrażliwość na antybiotyki β-laktamowe [2, 3].
M. pneumoniae jest przyczyną średnio 15–20% wszystkich przypadków pozaszpitalnego zapalenia płuc w całej populacji i ponad 50% przypadków zapalenia płuc w środowiskach zamkniętych, takich jak szkoły, internaty czy akademiki [4, 5]. M. pneumoniae odpowiada za 20–30% przypadków pozaszpitalnego zapalenia płuc u młodzieży i pacjentów dorosłych poniżej 35. roku życia, 2–9% zapaleń płuc u osób w wieku 40–60 lat oraz 1–3% zapaleń płuc u osób starszych powyżej 60. roku życia [6].
Zakażenie przenosi się drogą kropelkową, jednak choruje tylko 3–10% zakażonych osób. Ten niski odsetek zachorowalności związany jest prawdopodobnie z przebyciem infekcji, często bezobjawowej, w dzieciństwie [7]. Najczęstszymi jednostkami chorobowymi dróg oddechowych wywołanymi przez M. pneumoniae są zapalenie gardła, krtani i tchawicy oraz ostre zapalenie oskrzeli i oskrzelików, rzadziej występuje zapalenie płuc.

Obraz kliniczny mykoplazmowego zapalenia płuc

Inkubacja trwa zwykle 2–3 tyg. Objawy narastają wolno i utrzymują się w przypadkach nieleczonych do kilku tygodni. Mykoplazmowe zapalenie płuc przebiega na ogół łagodnie i rzadko zagraża życiu. Początek choroby może być podstępny, a przebieg przewlekły. Początkowe objawy, takie jak kaszel i rozbicie, mogą trwać do kilku tygodni. Objawy ze strony płuc poprzedzone są zwykle objawami z górnych dróg oddechowych. W rzadkich przypadkach rozwija się ostre zapalenie płuc [6–9].

Objawy i badanie przedmiotowe

Objawy prodromalne to najczęściej ból ucha, gardła i chrypka. Występują u 25–50% zakażonych pacjentów. Do innych częstych objawów prodromalnych zalicza się nudności, wymioty, biegunkę oraz bóle stawów i mięśni (20–45% chorych). Do stałych dolegliwości należą kaszel i podwyższona temperatura ciała. Kaszel ma różne nasilenie i charakter,...


Pełna treść artykułu...
Polecamy
Książki:
Bates – kieszonkowy przewodnik po badaniu podmiotowym i przedmiotowym
Lynn S. Bickley

REDAKTORZY WYDANIA POLSKIEGO:
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong
dr n. med. Piotr Jędrusik


Format: 108x180
Liczba stron: 432
Oprawa: miękka
 
Diabetologia - Kompendium
pod redakcją Leszka CzupryniakaFormat: 190x250 mm
Liczba stron: 432
Oprawa miękka
 
Cała prawda o e-papierosach

Jean-François Etter, Gérard Mathern

Format: 125x197 mm
Liczba stron: 208
Oprawa: miękka
 
Przewodnik praktyczny jak stosować statyny
Ragavendra R. Baliga

redaktor wydania polskiego prof. nadzw. dr hab. Maciej BanachFormat: kieszonkowy 110 x 190
Liczba stron 92
Oprawa miękka
 
Internet:
Studenci Medycyny i Farmacji
Portal adresowanych do studentów uczelni medycznych w Polsce i za granicą.
Polityka prywatności Polityka reklamowa Napisz do nas Nota prawna Regulamin
Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej: sprawdź tutaj
Created by Bentus
PayU - płatności internetowe