Kontrowersje wokół wyceny operacji zaćmy

Udostępnij:
Na początku maja NFZ poinformował, że w pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania nowej wyceny operacji usunięcia zaćmy – niższej o około 600 zł, świadczeniodawcy wykonali więcej zabiegów niż w tym samym okresie 2013 roku. Polskie Towarzystwo Okulistyczne przygotowuje własną wycenę operacji zaćmy, która będzie ich zdaniem, rzetelna i odpowiadająca polskim realiom.
Zdaniem Funduszu, niższa wartość zrealizowanych świadczeń w okresie styczeń-luty 2014 w stosunku do zawartych umów oznacza, że jest możliwe zwiększenie liczby operacji zaćmy w ramach podpisanych na 2014 rok aneksów do umów. Prof. Wojciech Omulecki, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego wielokrotnie podnosił, że wycena kosztów operacji zaćmy jest niewłaściwa i nie odpowiada rzeczywistym kosztom jej wykonania. Jego zdaniem, obniżenie wyceny za operację zaćmy prowadzić będzie do obniżenia jakości świadczonych usług.

– Zwiększenie liczby zabiegów dotyczy w przeważającej większości jednostek prywatnych, których kontrakty w tym zakresie nie były duże. Placówki te po wprowadzeniu nowej wyceny operacji zaćmy są w stanie zwiększyć liczbę przeprowadzanych zabiegów. Mogą sobie pozwolić, by np. mniej zapłacić chirurgom, ale zabiegów zrobić więcej. Zawsze można znaleźć kogoś, kto zgodzi się operować za mniejsze pieniądze. Jednak trzeba pamiętać o tym, że niższa wycena nie zmniejszy kolejek do operacji zaćmy. Jedynie liczba oczekujących będzie rosła wolniej. Rocznie do kolejek przybywa więcej osób, niż liczba zwiększonych ostatnio operacji. To wynik nieubłaganego prawa zapadalności na tą chorobę i czynników demograficznych – mówi prof. Omulecki i dodaje:
– Z tego, co wiem od kierowników innych publicznych oddziałów okulistycznych, zmiana wyceny operacji zaćmy nie wpłynęła w tych jednostkach na zwiększenie liczby takich zabiegów. Dlaczego? My stoimy pod ścianą i operujemy tyle, ile możemy– tyle ile są w stanie wytrzymać lekarze i zespoły bloków operacyjnych – informuje prof. Omulecki.

Ekspert zwraca uwagę na rzetelność wyceny operacji zaćmy. Przypomina, że mimo próśb Polskiego Towarzystwa Okulistycznego Narodowy Fundusz Zdrowia nigdy nie przedstawił dokładnego zestawienia wszystkich kosztów wchodzących w skład leczenia operacyjnego zaćmy. To, co Towarzystwo dostało było bardzo ogólnikowe. Dlatego zdaniem środowiska okulistycznego sprawa wyceny operacji zaćmy nie jest zamknięta.
– Jeżeli Fundusz myśli o dalszym zmniejszeniu wyceny za operację zaćmy, to byłoby to tragiczne dla polskiej okulistyki – mówi prof. Omulecki i informuje, że PTO będzie podejmować działania, by wycena operacji zaćmy odpowiadała rzeczywistym kosztom.
– Przygotowujemy wycenę operacji zaćmy, opartą na szczegółowych danych z kilku szpitali, która będzie, naszym zdaniem, rzetelna i odpowiadająca polskim realiom. Przedstawimy ją Ministerstwu Zdrowia i Narodowemu Funduszowi Zdrowia w najbliższych miesiącach – dodaje prof. Wojciech Omulecki.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.