List otwarty onkologów do ministra zdrowia

Udostępnij:
Najważniejsze onkologiczne towarzystwa naukowe uważają, że zasoby polskiej onkologii i wyniki leczenia nowotworów są bardzo niezadowalające. W liście i wskazują konieczne do podjęcia działania w celu wypracowania centralnej strategii opieki onkologicznej w Polsce. Oto jego treść:
Szanowny Panie Ministrze,
Zakończony przed kilkoma dniami III Kongres Onkologii Polskiej z udziałem blisko 2 000 uczestników był nie tylko tradycyjnym forum wymiany wiedzy na tematy związane z postępem diagnostyki i leczenia nowotworów, ale także miejscem dyskusji o stanie polskiej onkologii.

Plenarna sesja poświęcona osiągnięciom i wyzwaniom polskiej onkologii, z udziałem konsultantów krajowych w dziedzinach: chirurgii onkologicznej, radioterapii i onkologii klinicznej, była okazją do postawienia zarówno diagnozy dzisiejszego stanu systemu opieki onkologicznej, jak i omówienia warunków poprawy leczenia nowotworów.

Nowotwory już obecnie stały się pierwszą przyczyną przedwczesnej śmierci Polaków, a ich liczba nadal szybko rośnie. Związane z tym obciążenie społecznoekonomiczne wskazuje na pilną potrzebę nadania onkologii najwyższego priorytetu w polityce zdrowotnej państwa. Pomimo zwiększenia w ostatnich latach nakładów i realizacji różnych zadań w tym zakresie, zasoby polskiej onkologii i uzyskiwane wyniki leczenia nowotworów są dalece niezadowalające. Jest to szczególnie niepokojące w kontekście porównania naszej sytuacji do rozwiązań, zasobów i wyników uzyskiwanych w krajach o podobnym poziomie rozwoju gospodarczego. Nadal chory na nowotwór ma większe szanse wyleczenie w Czechach, na Węgrzech i na Słowacji niż w Polsce.

Te różnice wynikają prawdopodobnie nie tylko z wyższych nakładów, lepszej dostępności do nowoczesnych metod diagnostyki i terapii, ale przede wszystkim z lepszej organizacji opieki zdrowotnej. Przykładem są rozwiązania promujące skoordynowane i interdyscyplinarne leczenie, pozwalające na niwelowanie różnic regionalnych, oparte o mechanizmy motywujące do stosowania uznanych standardów i uzyskiwania najlepszych efektów.

W celu wypracowania centralnej strategii opieki onkologicznej w Polsce, najważniejsze onkologiczne towarzystwa naukowe, reprezentujące uczestników III Kongresu Onkologii Polskiej przekazują na ręce Pana Ministra prośbę o:

1. Powołanie stałej Rady ds. Opieki Onkologicznej przy Ministrze Zdrowia. Postulujemy, aby w skład tego zespołu ekspertów weszli reprezentanci różnych specjalności onkologicznych, wytypowani przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne,Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej i Polskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej.

2. Pilne rozpoczęcie prac nad nowelizacją i kontynuacją Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, w kształcie odpowiadającym obecnym wyzwaniom.

3. Zapewnienie obecności wytypowanych przedstawicieli środowiska onkologicznego przy wszystkich wydarzeniach, dyskusjach i pracach, mających na celu wybór rozwiązań i wskazywanie istotnych działań dla systemowej poprawy stanu polskiej onkologii.

Strategicznym celem tych działań powinna być konsolidacja, integracja i koordynacja wszystkich działań dla poprawy wyników leczenia nowotworów w Polsce, poprzez wprowadzenie racjonalnych i efektywnych rozwiązań zbliżających skuteczność naszego systemu do średniego poziomu europejskiego.

Z wyrazami szacunku,
Prof. Jacek Jassem
Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

Prof. Maciej Krzakowski
Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej

Prof. Krzysztof Składowski
Prezes Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej

Prof. Wojciech Zegarski
Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej
Prof. Wojciech
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.