MF: Fundusz Hazardowy na uzależnienia, a nie na finansowanie świadczeń zdrowotnych

Udostępnij:
Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych jest finansowany z podatku od hazardu. Ministerstwo Finansów nie chce go zlikwidować, ale też jest przeciw propozycji Ministerstwa Zdrowia, by finansowano z niego inne cele, niż walka z uzależnieniami behawioralnymi. Stąd brak zgody na propozycje Ministerstwa Zdrowia.
- Stoimy na stanowisku, że jeżeli ustawodawca ustanowił z akceptacją rządu fundusz na rozwiązywanie problemów uzależnień (behawioralnych), to on powinien być kierowany na to. Bo mamy świadomość, że z punktu widzenia potrzeb finansowania ochrony zdrowia może to doprowadzić do sytuacji, że znowu zabraknie pieniędzy na to, na co zostało to skierowane, czyli uzależnienia, bo trzeba będzie finansować świadczenia zdrowotne. Stąd sami nie byliśmy skłonni (przystać na to), by Fundusz był zdominowany przez cele nieuzależnieniowe" - powiedział wiceminister Jacek Kapica podczas wtorkowej konferencji "Patologiczny hazard i inne uzależnienia behawioralne".

Postulat przekształcenia Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych (FRPH) w fundusz zajmujący się znacznie szerszym zakresem uzależnień m.in. od alkoholu czy narkotyków wysunął resort zdrowia w opinii do projektu noweli ustawy o grach hazardowych, którą prowadzi właśnie resort finansów. Od czasu powołania funduszu okazuje się, że jest on bardzo korzystny, bo systematycznie otrzymuje znacznie więcej pieniędzy, niż wydaje. Obecnie dysponentem środków z niego jest minister zdrowia, a obsługuje go Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

"Ustawa przewiduje, że środki te mogą być przeznaczane na dofinansowanie edukacji i badania uzależnień, opracowywanie nowych metod profilaktyki i terapii, dofinansowanie dla instytucji prowadzących programy terapeutyczne czy doszkalanie terapeutów. Początkowo miały one trafiać wyłącznie na realizację programów związanych z problematyką hazardu, ale potem dodano do tego katalogu tzw. uzależnienia behawioralne, czyli np. seksoholizm, uzależnienie od internetu czy nałogowe zakupy" - informuje PAP.

- W toku prac nad projektem ustawy w 2011 r. rozszerzono cele, na które mogą być kierowane środki, nie tylko na uzależnienia od hazardu, ale również inne uzależnienia behawioralne. Natomiast wniosek ministra zdrowia był taki, że skoro ten Fundusz posiada w swoich zasobach dosyć istotne środki, to warto zaproponować wykorzystanie go generalnie w szerszym zakresie na inne uzależnienia, również świadczenie usług leczniczych - wyjaśniał Kapica.

Ale podkreślił, środkami na leczenie uzależnień od substancji psychoaktywnych dysponują już w tej chwili inne fundusze oraz Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, które "mają swoje źródło finansowania".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.