Ocena jakości ochrony zdrowia w Polsce: gdzie jest najlepiej?

Udostępnij:
Pierwsze miejsca w kategorii poprawy stanu zdrowia mieszkańców zajmują województwa zachodniopomorskie, wielkopolskie i lubuskie. Najlepszą gospodarkę finansową mają wielkopolskie, pomorskie i śląskie, zaś w kategorii jakości ochrony zdrowia, która uwzględnia ocenę pacjentów, prowadzą województwa: zachodniopomorskie, podlaskie i lubelskie - wynika z analizy raportu Indeks Sprawności Ochrony Zdrowia 2015.
Indeks 2015 powstawał w czasie wprowadzania tzw. „pakietu onkologicznego” oraz przepisów regulujących obowiązek i zasady sporządzania map regionalnych potrzeb zdrowotnych.

- Pakiet onkologiczny od razu stał się przedmiotem wielkiego sporu administracji rządowej i środowisk medycznych, które twierdzą, że zastosowano niewłaściwe rozwiązania na istniejące problemy. Skutki zmian będzie można kompetentnie ocenić dopiero za kilka lat. Do tego czasu możemy posługiwać się jedynie fragmentaryczną obserwacją, a wnioski z tych obserwacji w znacznej mierze zależą od osobistych przekonań obserwatora. Dlatego też w kontekście tych i innych zmian tak ważne jest systematyczne mierzenie jakości systemu ochrony zdrowia za pomocą obiektywnych, statystycznych miar – wskazuje Mariusz Ignatowicz, partner PwC, lider zespołu ds. ochrony zdrowia.

Indeks opiera się na 41. wskaźnikach w trzech kluczowych obszarach: poprawa stanu zdrowia mieszkańców, efektywna gospodarka finansowa oraz jakość konsumencka opieki zdrowotnej. Obszary te są jednocześnie – według autorów raportu - głównymi celami, jakimi powinien być podporządkowany system ochrony zdrowia. W ramach rozwijania Indeksu w tej edycji, w części poświęconej jakości konsumenckiej, została zbadana opinia odrębnie pacjentów korzystających z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS).

- Celem raportu nie jest ogólna ocena funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, raczej wskazanie na jego mocniejsze i słabsze strony w poszczególnych regionach kraju.
Na wynik ten składają się zarówno obiektywne wskaźniki i parametry dotyczące wybranych zjawisk (w obszarach poprawa stanu zdrowia i efektywna gospodarka finansowa), jak też do pewnego stopnia subiektywna ocena systemu z punktu widzenia pacjentów” – dodaje Bernard Waśko, dyrektor medyczny PwC.

Pierwszy raport powstał w zeszłym roku przy współpracy wydawnictwa Termedia i był opublikowany w miesięczniku "Menedżer Zdrowia". Była to pierwsza próba syntetycznej oceny sposobu działania systemu ochrony zdrowia w Polsce.

- Projekt realizowany będzie w okresach cyklicznych, uzupełniany o dodatkowe obszary i informacje, by przeprowadzić szerszą analizę. Liczymy na to, że uda nam się zainicjować różne instytucje do gromadzenia danych, ich przetwarzania, by zestaw wskaźników Indeksu był coraz bogatszy – mówił Bernard Waśko.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.