Polacy popierają zmiany w onkologii. Diabeł tkwi w szczegółach

Udostępnij:
Takiej jednomyślności nie było nawet w czasach wyborów z 1989 roku: Polacy stanowczo opowiadają się za zmianami w onkologii. Wynika to z sondażu przeprowadzonego przez Think-tank Onkologia 2025 we współpracy z agencją badawczą Millward Brown. Nie jest to jednak jednoznaczne z poparciem tzw. Planu Arłukowicza.
-Think-tank Onkologia 2025 we współpracy z agencją badawczą Millward Brown sprawdziła stan poparcia społecznego dla propozycji ustawy stwarzającej „szybką ścieżkę” dla pacjentów onkologicznych. Przeprowadzone badanie pokazało, że Polacy bardzo dobrze rozumieją potrzeby osób zmagających się z chorobami nowotworowymi. Aż 91% respondentów poparło ułatwiony dostęp do diagnostyki i leczenia dla tej grupy pacjentów – czytamy w komunikacie Think-tank Onkologia 2025.

O co pytano w badaniu? O Poparcie dla zmian w prawie. „Czy popiera Pan/Pani projekt zmian do ustawy, wprowadzający szybszy dostęp do badań diagnostycznych i rozpoczęcia leczenia dla osób chorych na raka i u których podejrzewa się chorobę nowotworową?” – pytał ośrodek badawczy. Tak odpowiedziało 91 proc. respondentów.

Kolejne pytanie: dotyczyło wiedzy o projekcie zmian w ustawie, czyli co konkretnie przedstawia projekt „Planu Arłukowicza”. - Czy słyszał Pan/Pani o projekcie zmian w ustawie o służbie zdrowia, który wprowadza szybszy dostęp do badań diagnostycznych i rozpoczęcie leczenia dla osób chorych na raka i osób, u których podejrzewa się chorobę nowotworową (rodzaj „szybkiej ścieżki”)? – pytał ośrodek badawczy. Aż 60 procent respondentów oświadczyło, że go nie zna (nie słyszało o nim).

W maju Polskie Towarzystwo Onkologiczne oświadczyło, że nie zgadza się z większością zapisów zaproponowanych przez rząd w tzw. pakiecie kolejkowym. Największe zastrzeżenia budzą u specjalistów propozycje tzw. karty leczenia onkologicznego, zbyt represyjne mechanizmy towarzyszące nadaniu lekarzom POZ nowych uprawnień, a także brak jasności co do zamiany pobytu pacjenta onkologicznego w szpitalu na pobyt hotelowy.

-Mój instytut udowadnia, że nawet przy istniejących zapisach prawnych możliwe jest szybkie niesienie pomocy onkologicznej – mówi w rozmowie termedia.pl Zbigniew Pawłowicz, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy. –W naszym szpitalu od kilku miesięcy nie ma kolejek. Jak mam skomentować przedstawione dzisiaj wyniki sondażu? Cóż, każdy sposób na zniesienie kolejek wart jest wysiłku. Nie musi być to droga ustawowa, ale: być i taka może. Tyle, że raczej koncentrowałby się nie na zapisach prawnych, a praktycznym podejściu i świadczeniodawców, i płatnika – dodaje.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.