Polityka zdrowotna państwa ma wiele pułapek

Udostępnij:
W jakim kierunku zmierza polityka zdrowotna państwa, czy wystarczy szpitalnych łóżek w polskich szpitalach, czy grozi nam epidemia depresji i jaka jest droga współczesnych terapii lekowych – dyskutowali eksperci w Warszawie.
W Polsce na jedno łóżko szpitalne przypada 68 tys. zadłużenia. Średniej wielkości szpital ma 150 łóżek. Zadłużenie polskich szpitali przekracza 10 mld zł.

Anna Kozieł z Banku Światowego podkreślała, że w Polsce zadłużenie szpitali jest obserwowane tam, gdzie jest zbyt dużo łóżek do utrzymania. Nie ma także strategii, ani planowania a poprzednie oddłużenia szpitali odbywały się ad hoc, bez przemyślenia.

Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki mówił w panelu na temat polityki zdrowotnej państwa, że pole do zbijania kosztów szpitali już się skończyło, podobnie jak margines wypracowywania większej efektywności. Wicepremier powiedział także, że medycyna powinna służyć zarabianiu pieniędzy i nie jest ważne kto jest właścicielem danego szpitala, ale jakiej jakości usługi są w nim świadczone. Piechociński powiedział także, że już obecnie Polska jest eksporterem usług medycznych i to jest dowód na wielkie zmiany jakie nastąpiły w ciągu ostatnich lat.

Z Januszem Piechocińskim nie zgadzał się prof Bolesław Samoliński, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego. Pytał kto zapłaci za kształcenie przyszłych lekarzy oraz za rozwój sektora ochrony zdrowia.

Jakub Szulc, poseł na Sejm RP zauważył, że nie da się utrzymać w Polsce takiej ilości łóżek ostrych jak obecnie i w dyskusjach o utrzymaniu szpitali trzeba liczyć się z tym, że często powodem do ich funkcjonowania nie jest interes zdrowotny, ale społeczny, ponieważ szpital to miejsca pracy.

Marcin Pakulski, wiceprezes ds. medycznych Narodowego w panelu poświęconym podstawowej opiece zdrowotnej powiedział, że w Polsce potrzeba kampanii społecznej na temat tego, że nie wszyscy potrzebują lekarza specjalisty i wiele problemów bieżących może załatwić lekarz pierwszego kontaktu.

Podczas panelu o wyzwaniach cywilizacyjnych poruszono problem wzrastającej liczby ludzi chorych w naszym kraju na depresję, brak programu, który pozwoliłby skutecznie przeciwdziałać i leczyć. Depresja to problem zarówno psychiatryczny jak i socjologiczny. Mówili o tym m. in. prof. Janusz Heitzman i senator Helena Hatka.

Leki biologiczne to wyzwanie dla współczesnej medycyny, ale droga do ich rejestracji i wdrażania do systemu leczenia stawia trudności. Lekarstwem na sukces może być nowelizacja ustawy refundacyjnej – od strony medycznej rozważali prof. Karina Jahnz Różyk i prof. Piotr Fiedor, a prawne aspekty przedstawił mecenas Mateusz Mądry.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.