Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Dzieci nie są aseksualne!

Udostępnij:
-Seksualność kształtuje się powoli przez wszystkie fazy wieku rozwojowego. Dzieci interesują się swoim ciałem od najwcześniejszych miesięcy. Orgazm może przeżywać już nawet sześciomiesięczne niemowlę. To samo dotyczy sfery emocjonalnej. Dzieci zakochują się, wbrew powszechnemu przekonaniu, jeszcze przed okresem dojrzewania. Ekspresja erotyczna dziecka jest zupełnie naturalna. Dzieci nie są z natury aseksualne – mówił portalowi Termedii prof. Zbigniew Lew- Starowicz, wykładowca drugiej edycji konferencji Pediatria UPDATE, która zakończyła się w sobotę w Poznaniu.
Prof. Zbigniew Lew- Starowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego wygłosił wykład inauguracyjny. Przekonywał, że seksualność wieku rozwojowego jest istotnym elementem dorastania każdego człowieka.
-Rozkwit seksuologii wieku rozwojowego nastąpił na początku lat 80. XX w., kiedy w Skandynawii, w żłobkach zamontowano kamery. Wówczas okazało się, że dla dzieci temat seksu nie jest tabu. One o tym rozmawiają, rysują, dotykają się. A edukacja seksualna w Polsce ciągle nie jest na odpowiednim poziomie. Mamy fantastyczne podręczniki, czyta się je z prawdziwą przyjemnością, to są naprawdę świetne podręczniki, ale do… nauki religii!- konkludował prof. Lew-Starowicz.

O tym, że brak wiedzy dotyczącej seksualności dzieci dotyczy także pediatrów mówiła prof. Maria Korzon, przytaczając przykład dziewczynki, która mając kilka lat nagminnie się masturbowała. Lekarz obserwując ją zdiagnozował padaczkę i przez lata aplikował jej leki na epilepsję.
-To nie dzieci mają problem z seksualnością, ale często my –lekarze, kiedy musimy je zbadać. My powinniśmy umieć delikatnie, nie naruszając intymności dziecka do tych majtek zaglądać. Niestety opór dzieci przed takim badaniem często kończy się tragedią –tak jak choćby u 13-letniego chłopca, który trafił do mnie na oddział z guzem jądra wielkości pomarańczy. Wstydził się do tego przyznać i rodzicom i lekarzowi. Nowotwór okazał się złośliwy. Na leczenie było już za późno. Chłopiec zmarł. Takim tragediom można zapobiec. Dlatego to my-pediatrzy powinniśmy edukować, rozmawiać, odwiedzać szkoły i mówić dzieciom: Obserwujcie się!- apelowała prof. Korzon.

Konferencja Pediatria Update 2013 organizowana przez poznański oddział Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (PTD) oraz Wydawnictwo Termedia pod naukowym przewodnictwem prof. Wojciecha Służewskiego obrała formę interaktywnych warsztatów. Dzięki temu pediatrzy mogli na bieżąco weryfikować swoją wiedzę. Profesor Wojciech Służewski podsumowując miniony rok wspomniał o działaniach, w które szczególnie zaangażował się oddział poznański PTD.

- Zwróciliśmy się z apelem do minister edukacji narodowej i rzecznika praw dziecka. Uważamy bowiem, że ciężkie tornistry uczniów to prosta droga do poważnych problemów z kręgosłupem. Dziewczynka z klasy czwartej, która waży 32 kilogramy codziennie jest zmuszona nosić na plecach 8 kilogramów, czyli jedną czwartą swojej masy ciała. Żaden dorosły nie zgodziłby się na to co muszą dźwigać dzieci! To tak jakby każdy z nas szedł codziennie z 20-kilogramowym plecakiem. Dorosły by się zbuntował, a dzieci są temu poddawane w majestacie prawa- konkludował podczas inauguracji konferencji prof. Służewski.

Podczas spotkania poruszono najważniejsze problemy polskiej pediatrii. Nefrologia dziecięca, dorastanie – problemy pediatryczno-psychologiczne, choroby zakaźne wieku dziecięcego, kalendarz szczepień 2013 – nowości, kardiologia dziecięca, problemy żywieniowe, dermatologia wieku dziecięcego – to tematy sesji, w których uczestniczyli przybyli na konferencję do Poznania lekarze. W dwudniowym spotkaniu wzięło udział ponad dwustu lekarzy z całej Polski.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.